Jazz Jantar: Peedu Kass Momentum / Christian Scott Atunde Adjuah

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Klub Żak, Gdańsk
Data: 
14.11.2019
Godzina: 
19:00

Peedu Kass Momentum wystąpi 14 listopada w klube Żak, w ramach tegorcznej edycji festiwalu Jazz Jantar. Drugim gościem wieczoru będzie Christian Scott Atunde Adjuah. 

Peedu Kass Momentum to trio, na którego czele stoi grający na kontrabasie muzyk, kompozytor i wyróżniająca się postać rozwijającej się młodej sceny jazzowej z Estonii – Peedu Kass.  Wraz z doświadczonymi muzykami: znanym przede wszystkim ze współpracy z licznymi artystami nagrywającymi dla wytwórni ECM pianistą Kristjanem Randalu i perkusistą Toomasem Ruulem, którego bębny słychać na blisko 130 płytach estońskich grup muzycznych Kass dąży do stworzenia jazzu nowoczesnego, w którym czyste, rześkie brzmienie łączy się z rytmiczną intensywnością: „Chcemy wnieść do muzyki ostrość, szybkość i emocje. To coś dla tych, którzy szukają czegoś żywego, ale jednocześnie wyrafinowanego ” – opowiada. Koncertowe oblicze Peedu Kass Momentum charakteryzuje sceniczna bezpośredniość: „To zdecydowanie power trio, a każdy z muzyków ma pełną kontrolę nad swym instrumentem. Muzyka została zagrana gustownie i ze smakiem, a zespół zademonstrował niezwykle zwartą współgrę wielu skomplikowanych, odważnych rytmów w połączeniu z bogatą, zniuansowaną melodyką” – pisał Karl J. Raudsepp na eesti.ca po koncercie zespołu w Montrealu.

W 2017 Peedu Kass Momentum zostali uhonorowani przyznawanym w ramach festiwalu Jazzkaar tytułem „Jazzowej Grupy Roku” a ich album nominowany był do Estonian Music Awards w kategorii „Jazzowy Album Roku”. Zespół intensywnie koncertuje na całym świecie, występował m. in. w krajach takich jak Niemcy, Anglia, Belgia, Węgry, Rosja a także w Kanadzie, Japonii czy Australii. Był także pierwszym estońskim zespołem, który zakwalifikował się na scenę największego jazzowego przeglądu na świecie – „Jazzahead!” w Bremie. Koncert w ramach Festiwalu Jazz Jantar będzie pierwszym występem Peedu Kass Momentum w Polsce.

O albumie Ancestrall Recall Christiana Scotta Atunde Adjuaha pisał Bartek Chaciński:

„Zaczyna się to od klaskania, prawie jak u Rubika. Ale – jak się okazuje – można się z takiego intro wybronić i skończyć ze słuchaczem otwierającym szeroko usta ze zdumienia. O ile zetknął się z trębaczem Christianem Scottem aTunde Adjuahem po raz pierwszy. Na Polifonii było już o nim co nieco. Scott to kolejna postać młodszej generacji amerykańskiego jazzu, która dość stanowczo i dość daleko wychodzi poza jazz, w stronę szeroko rozumianej muzyki afroamerykańskiej tradycji. Z odwołaniami do soulu czy hip hopu, gdy trzeba – tutaj znaczonymi parokrotną obecnością charyzmatycznego Saula Williamsa czy Chrisa Turnera z Mikiem Larrym Draw w (Forevergirl), ale też otwartymi nawiązaniami do tradycyjnej muzyki afrykańskiej (Ritual). Wygląda to na starannie przygotowany, długi longplay będący najmocniejszą dotąd wypowiedzią artysty, który popisuje się tu jako multiinstrumentalista, a w swojej głównej roli momentami mógłby sobie podać rękę z Nilsem Petterem Molværem, bo podobnie jak on świetnie operuje barwą. Tyle tylko, że charakterystyczny ton trąbki Christiana Scotta, choć nieco „szepczący”, jak o nim piszą, jest zarazem niebywale przenikliwy. O ile więc na „Ancestral Recall” będę go jeszcze wielokrotnie słuchał, to nie chciałbym mieć autora tej płyty za sąsiada.”

CO? – 22. Jazz Jantar: Peedu Kass Momentum / Christian Scott aTunde Adjuah 
KTO? – Peedu Kass Momentum: Kristjan Randalu, Peedu Kass, Toomas Rull / Christian Scott Atunde Adjuah, Logan Richardson, Lawrence Fields, Max Mucha, Corey Fonville, Weedie Braimah, Munir Zakee
GDZIE? – Klub Żak, Gdańsk
KIEDY? – 14/11/2019; 19:00
BILETY?:
30 zł I pula / 40 zł II pula – zniżka* na Kartę Dużej Rodziny
50 zł I pula / 60 zł II pula – ulgowe* dla studentów, uczniów, seniorów
70 zł I pula / 90 zł II pula – super zniżka* na Kartę do Kultury
80 zł I pula / 100 zł II pula – bez zniżek