Jazz Jantar: Jaskułke Sextet / Amirtha Kidambi Elder Ones

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Klub Żak, Gdańsk
Data: 
03.11.2017
Godzina: 
20:00

3 listopada, Jaskułke Sextet, wystąpi z projektem Komeda Recomposed, w klubie Żak, na 20. Festiwalu Jazz Jantar. Tego samego wieczoru, po raz pierwszy w Polsce, usłyszymy grupę Amirtha Kidambi Elder Ones.

Projekt Komeda Recomposed powstał w 2016 roku z inicjatywy festiwalu Letnia Akademia Jazzu w Łodzi. W 50-tą rocznicę wydania płyty Astigmatic Krzysztofa Komedy, Sławek Jaskułke został poproszony o skomponowanie muzyki, dla której punktem wyjścia była twórczość Komedy.

Sławek Jaskułke: Pod hasłem „Recomposed” chciałbym stworzyć cały cykl autorskich interpretacji twórczości innych artystów. Oczywiście mam tutaj na myśli polską szkołę jazzową okresu po 1956 roku. Celowo nie wymieniam nazwisk twórców, gdyż projekt jest
w początkowej fazie i należy poczekać na to, w którą stronę się rozwinie. Pierwszą jaskółką tego cyklu jest projekt Komeda Recomposed i muzyka napisana przeze mnie na sextet jazzowy, będąca interpretacją i odniesieniem do twórczości Krzysztofa Komedy. Zaglądanie wstecz w muzyce jest bardzo cenne, bo dzięki temu poznajemy język starych mistrzów. To niezwykle pomocne w kształtowaniu swojego stylu. Dlatego z wielką radością przyjąłem propozycję napisania interpretacji muzyki Komedy i muszę przyznać, że praca nad jego melodyką, formą, harmonią czy całościowym spojrzeniem była inspirująca. Wydaje mi się, że powstała ciekawa całość z muzyką i duchem Komedy w tle.

Krzysztof Komeda do nagrania tego, przełomowego dla polskiego jazzu, albumu zaprosił m.in. młodziutkich Zbyszka Namysłowskiego i Tomka Stańkę, którzy dziś obrośli własną legendą. Idąc tym tropem postawiłem na trójmiejską nową falę polskiego jazzu: Piotra Chęckiego i Michała Ciesielskiego na saksofonach, Emila Miszka na trąbce oraz Romana Ślefarskiego na bębnach i Piotra Kułakowskiego na kontrabasie.

Amirtha Kidambi jest zainteresowana działalnością na pograniczu spektaklu, eksploracji muzyki kreatywnej, począwszy od hinduskiej wokalistyki karnatyckiej, wolnej improwizacji, eksperymentalnego art rocka i nowej muzyki. Jest liderem zespołu Elder Ones oraz solistką, współtwórczynią takich zespołów jak inspirowany wczesnym renesansem folkowy Seaven Teares, wizualno-perkusyjną grupę Ashcan Orchestra oraz kwartet wokalny Elizabeth-Caroline.

Elder Ones jest zespołem wykonującym kompozycje Kidambi, osadzonym w muzycznych sferach i społecznościach Nowego Jorku. Instrumentaliści wybrani w tym projekcie czerpią z szerokiego wachlarza muzycznego od hip-hopu do wolnej improwizacji - każdy z nich buduje brzmienie grupy. Kwartet używa skomponowanych materiałów i luźnych struktur jako wzorca improwizacji. Oscylując między światem modalnego sufi i improwizacji, przechodzą do rygorystycznej precyzji i medytacyjnych dronów. Można podejrzewać, że Thyagaraja, Coltrane czy Stockhausen są nieślubnymi ojcami ich brzmienia.

Doświadczenie Kidambi w hinduskim śpiewie lub Bhajan doprowadziło ją do wykorzystania indyjskiego harmonium jako akompaniamentu i narzędzia kompozytorskiego. Amirtha śpiewa z tym instrumentem od najmłodszych lat, głęboko wiążąc się z jego barwą, intonacją i mistycznymi właściwościami. Zainspirowana pracą z Dariusem Jonesem i tradycją karnawału, używa abstrakcyjnych sylab, aby wyzwolić głos z konkretnych pomysłów literalnych, ułatwić improwizację i umożliwić słuchaczowi bardziej swobodną interpretację. Jej muzyka rozwijała się przez lata współpracy z zespołami, kompozytorami i innymi improwizatorami, co doprowadziło do jej indywidualnego brzmienia. Swoje dźwięki rozwija w różnych tradycjach kulturowych: R’n’B z lat 90, muzyki Johna i Alice Coltrane czy Edgarda Varèse.

CO? – 20. Jazz Jantar: Jaskułke Sextet / Amirtha Kidambi Elder Ones
KTO? – Jaskułke Sextet: Sławek Jaskułke, Piotr Chęcki, Michał Ciesielski, Emil Miszk, Piotr Kułakowski, Roman Ślefarski / Amirtha Kidambi Elder Ones: Amirtha Kidambi, Max Jaffe, Matt Nelson, Brandon Lopez
GDZIE? – Klub Żak, Gdańsk
KIEDY? – 03/11/2017, 20:00
BILETY? – 60 pln / 50 pln / 40 pln
KARNET? - 300 pln / 200 pln