Jazz Jantar: Grid / Linda May Han Oh Quintet & Neoquartet

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Klub Żak, Gdańsk
Data: 
08.11.2019
Godzina: 
20:00

Po krótkiej przerwie 22. Festiwal Jazz Jantar wznawia jesienną działalność koncertową. 8 listopada w klubie Żak wystąpi grupa GRID, po której usłyszymy Linda May Han Oh Quintet w towarzystwie Neoquartet.

GRID zanurza się w mroczne, ciężkie i psychodeliczne rejony muzyki improwizowanej. Trio Matta Nelsona  wykorzystują zgiełkliwy duch free jazzu, wychodząc poza akustykę poprzez wdrożenie przetwarzania elektronicznego i tempa podobnego do pieśni żałobnej czy do doom i sludge metalu. Noisey nazywa GRID „trójstronnym czatem. To rozmowa między muzykami o różnych opiniach muzycznych, ale ich muzyka jest wspólnym dialogiem, który jest płynny i improwizowany ”.

Lider zespołu, Matt Nelson gra z Battle Trance, Tune Yards, Premature Burial i Elder Ones. Jest aktywnym członkiem nowojorskiej sceny eksperymentalnej, często angażuje się także w wiele innych projektów z takimi artystami jak m.in. Ava Mendoza, Weasel Walter, Jamaaladeen Tacuma, Peter Evans i Louise Jensen.

Lindę May Han Oh gościliśmy już na Festiwalu Jazz Jantar w 2013 roku, gdy pojawiła się w składzie kwartetu Dave’a Douglasa. Na swoim koncie ma także współpracę z Vijayem Iyerem, Stevem Colemanem i Joe Lovano.

8 listopada w Żaku zaprezentuje materiał ze swojej najnowszej płyty „Aventurine”, ale z innym składem, niż ten, z którym album nagrywała. W Żaku wystąpi m.in. pianista Fabian Almanzan, znany gdańskiej publiczności z koncertów Terence’a Blancharda oraz kwartet smyczkowy… NeoQuartet! Na płycie znalazły się m.in. jazzowe standardy „Au Privave” Charlie’ego Parkera i „Time Remembered” Billa Evansa. Jak sama mówi: „Wciąż uczę się standardów i ostatnio do nich wracam. Uczenie się melodii, także z użyciem tekstu jest dla bardzo ważne. Interpretuję te melodie, odkrywam ich piękno.” Z kolei dwa utwory, „Song Yue Rao” i „Deepsea Dancers”, to powrót do chińskich korzeni Oh.

Linda May Han Oh przy okazji gdańskiego koncertu do współpracy zaprosiła NeoQuartet - kwartet smyczkowy złożony z absolwentów Akademii Muzycznych w Gdańsku, Warszawie i Lucernie. Zespół specjalizuje się w wykonawstwie muzyki najnowszej, tworzą go pasjonaci sztuki współczesnej, chętni do nowatorskich poszukiwań, otwarci na współpracę z najbardziej wymagającymi artystami. Muzycy realizują swoją wizję łączenia wielu dziedzin sztuki takich jak muzyka, wizualizacje, elektronika czy taniec. NeoQuartet ma w swoim repertuarze utwory m.in. Reicha, Crumba, Schnittke, Pendereckiego, posiada także w swoim dorobku artystycznym wiele prawykonań utworów kompozytorów młodego pokolenia. NeoQuartet jest organizatorem festiwalu NeoArte – Syntezator Sztuki (wcześniej pod nazwą: Spektrum Muzyki Nowej), którego pierwsza edycja odbyła się w październiku 2012.

CO? – 22. Jazz Jantar: Grid / Linda May Han Oh Quintet & Neoquartet
KTO? – Grid: Matt Nelson, Tim Dahl, Nick Podgurski / Linda May Han Oh Quintet & Neoquartet: Linda May Han Oh, Fabian Almazan, Will Vinson, Matthew Stevens, Eric Doob, NeoQuartet: Karolina Piątkowska-Nowicka, Paweł Kapica, Michał Markiewicz, Krzysztof Pawłowski
GDZIE? – Klub Żak, Gdańsk
KIEDY? – 08/11/2019; 20:00
BILETY?:
25 zł I pula / 35 zł II pula – zniżka* na Kartę Dużej Rodziny
40 zł I pula / 50 zł II pula – ulgowe* dla studentów, uczniów, seniorów
60 zł I pula / 80 zł II pula – super zniżka* na Kartę do Kultury
70 zł I pula / 90 zł II pula – bez zniżek