Jazz Jantar: Girls in Airports / Marc Ribot & The Young Philadelphians / Nils Petter Molvær

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Klub Żak, Gdańsk
Data: 
14.11.2015
Godzina: 
19:00

Na początek duńsk grupa Girls in Airports, ze swoim najnowszym wydawnictwem "Fables". Po nich mieszanka jazzu, punk rocka, funku oraz soulu czyli Marc Ribot & The Young Philadelphians. Na zakończenie jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci europejskiego jazzu - Nils Petter Molvær. Tak będzie wyglądał 14-sty listopada w Klubie Żak, na festiwalu Jazz Jantar 2015.

Historie opowiedziane na płytach Girls in Airports są zróżnicowane, barwne i niepowtarzalne. Dźwiękowe pasaże budowane w oparciu o brzmienie saksofonów, perkusji i klawiszy pokazują pazur, a jednocześnie sporą dawkę emocji, od euforii do melancholii. Są bardzo osobiste i bardzo mocno zbliżają się do słuchacza. Muzyka ich ma filmową i obrazową jakość - czasem melodie brzmią jak na bazarze na Dalekim Wschodzie, kiedy indziej dominują w nich elektroniczne dźwięki, delikatne, malarskie motywy i solowe zagrania wypełniające przestrzeń.

Duńczycy wydali do tej pory trzy płyty. Na najnowszym wydawnictwie Fables kwintet dopracował swoje brzmienie, przenosząc się z wielkich melodii na swoich wcześniejszych albumach do bardziej eksperymentalnego brzmienia, gdzie tematy wydają się przepływać z utworu na utwór. 

Marc Ribot wraca na Jazz Jantar, tym razem z koncertowym projektem Marc Ribot & The Young Philadelphians. Idea stojąca za tym projektem to skupienie kilku hałaśliwych, zakochanych w brzmieniu Filadelfii muzyków i stworzenie brzmienia z pogranicza jazzu, punk rocka, funku oraz soulu. Ci muzycy to Jamaaladeen Tacuma, Mary Halvorson oraz Grant Calvin Weston.

Nils Petter Molvær po blisko dwudziestu latach od wydania debiutanckiego albumu Khmer funkcjonuje w świadomości słuchaczy jako jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci europejskiego jazzu, a także jako człowiek o nieprzeciętnie szerokich horyzontach. W jego twórczości pobrzmiewają nie tylko inspiracje Milesem Davisem, równie silnymi elementami są hip-hopowe bity, ambientowe malowanie dźwiękowych pejzaży, a ostatnio nawet charakterystyczne brzmienie elektrycznej gitary hawajskiej, za co odpowiada Geir Sundstøl. Za sprawą tych wszystkich elementów twórczość Molværa pokonała gatunkowe ograniczenia i odnalazła zwolenników wśród niejazzowej publiczności, z kolei jego albumy regularnie zbierają wysokie noty w mediach związanych z rockiem czy muzyką alternatywną. Trębacz nie przestaje jednak zaskakiwać, w zeszłym roku jego trio połączyło na scenie siły z jamajską sekcją rytmiczną Sly & Robbie, tworząc muzykę z pogranicza dubu, jazzu, reggae i ambientu.

CO? – Jazz Jantar 2015:  Girls in Airports / Marc Ribot & The Young Philadelphians / Nils Petter Molvær
KTO? – Girls in Airports: Martin Stender, Lars Greve, Mathias Holm, Victor Dybbroe, Mads Forsby / Marc Ribot & The Young Philadelphians: Marc Ribot, Jamaaladeen Tacuma, Mary Halvorson, Grant Calvin Weston / Nils Petter Molvær
GDZIE? - Klub Żak, Gdańsk
KIEDY? – 14/11/2015, 19:00
BILETY? – 50 zł
KARNET? – 400 zł