Jazz Jantar Festival: Tubis Trio / Mary Halvorson’s Code Girl

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Klub Żak, Gdańsk
Data: 
14.03.2020
Godzina: 
20:00

Tubis Trio oraz Mary Halvorson’s Code Girl usłyszymy 14 marca w klube Żak, w ramach zimowej odsłony 23. Jazz Jantar Festival.

Tubis Trio powstało w 2006 roku, a od 2008 roku tworzą go: pianista Maciej Tubis, kontrabasista  Paweł Puszczało i perkusista Przemek Pacan. Zespół wykonuje autorskie kompozycje, „których styl nakreśla improwizacja zaczerpnięta z jazzu, ale otwarta na szersze horyzonty. Muzycy tworzą utwory z melodyjnymi tematami, ale nieprzewidywalnymi formami. Klasycyzujące polifonie przechodzą w rockowe ostinata. Trio inspiracje czerpie z szeroko pojętej muzyki, czasami sięgając nawet po tematy muzyki pop, ale przerobione z największym kunsztem artystycznym. W ten sposób nawiązując do zespołów takich jak The Bad Plus czy E.S.T.”

Lider tria inspiruje się twórczością Arvo Parta, muzyką minimalistyczną, skandynawskim jazzem. Ich album "Live in Luxembourg" (nagrany w 2008 roku, wydany dwa lata później) zyskał sobie przychylność krytyki, m.in. magazynów Jazzwise, the New York Village Voice i  AllAboutJazz.com.

Geno Thackara w portalu All About Jazz w recenzji albumu „So Us” (4 gwiazdki) pisze m.in.: „W najgłośniejszych momentach Tubis walił w klawisze jak szaleniec, podczas gdy bębny Pacana zbliżają się do poziomów rocka i thrashu. „Secret Agent” wydaje się być partyturą dla jakiegoś wysokooktanowego thrillera szpiegowskiego (…), Z kolei „Komorebi Now” przywołuje kontemplacyjne odcienie Billa Evansa, siedzącego na spokojnej polanie oświetlonej słońcem pośrodku dzikiego lasu. (…) Podążają za kilkoma wyraźnymi poprzednikami, takimi jak Esbjorn Svensson Trio, łącząc jazz z bardziej nowoczesnymi formami.”

O projekcie Code Girl pisaliśmy:
„Code Girl” to tytuł nowego projektu Mary Halvorson. Projektu, który zaskakuje wszystkich. Zarówno dotychczasowych słuchaczy gitarzystki, śledzących losy amerykańskiej sceny improwizowanej jak i tych, którzy z twórczością Mary Halvorson stykają się poraz pierwszy, spodziewając się przy tym albumu jazzowo-gitarowego. Na pierwszy plan wysuwa się tu nie liderka, lecz zaproszona wokalistka – Amirtha Kidambi, która wyśpiewuje poetyckie teksty autorstwa... Mary Halvorson. Ale to dopiero początek niespodzianek. Muzycznie „Code Girl”, to mieszanka rocka, muzyki improwizowanej i alternatywnej. Jest więc bardzo ekstrawertycznie. Tak teraz gra Nowy Jork! Tak będzie grał cały świat.”

CO? – 23. Jazz Jantar Festival: Tubis Trio / Mary Halvorson’s Code Girl
KTO? – Tubis Trio: Maciej Tubis, Paweł Puszczało, Przemysław Pacan / Mary Halvorson’s Code Girl: Amirtha Kidambi, Maria Grand, Adam O’Farrill, Mary Halvorson, Michael Formanek, Tomas Fujiwara
GDZIE? – Klub Żak, Gdańsk
KIEDY? – 14/03/2020; 20:00
BILETY?:
40 zł I pula / 50 zł II pula – ulgowe* dla studentów, uczniów, seniorów, na Kartę Dużej Rodziny
60 zł I pula / 80 zł II pula – super zniżka* na Kartę do Kultury
70 zł I pula / 90 zł II pula – bez zniżek