Jazz Jantar Festival: Leszek Kułakowski & Maciej Sikała / DownTown Brass

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Klub Żak, Gdańsk
Data: 
21.03.2020
Godzina: 
20:00

21 marca koncertami duetu Leszek Kułakowski & Maciej Sikała i grupy DownTown Brass w gdańskim klubie Żak zakończy się marcowa odsłona 23 Festiwalu Jazz Jantar.

„Takie sesje są niebezpieczne: dla słuchacza, bo spotyka muzykę, która jawi się ponad poziomy i jest perfekcyjną, artystyczną opowieścią; dla muzyków to nie tylko test „zręcznościowy”, co umiejscowienie własnych ambicji oraz aspiracji w ramach niezwykle precyzyjnie skonstruowanej struktury, gdzie dźwięk staje się wyznacznikiem szczególnego, osobistego brzmienia. Do tego matematyczno-logiczny format konstruowania kompozycji oraz jej precyzyjnej, choć nie wolnej od jazzowej powściągliwości , interpretacji. „Red Ice” jest płytą niezwykłą, przemyślaną artystycznie i zagraną (Leszek Kułakowski– fortepian, Maciej Sikała– saksofony) z umiłowaniem do tworzenia pięknych dźwięków i skojarzeń.

Leszek Kułakowski to artysta o ogromnej wyobraźni muzycznej, kreatywnie eksperymentował  ze swoją muzyką, także  inspirując się nie tylko Chopinem, folklorem kaszubskim, Trzecim Nurtem, ale także projektami „komedowskimi” z yassowcami i aranżacjami kompozycji Krzysztofa Komedy na orkiestrę symfoniczną (dla Tomasza Stańki). (…) Maciej Sikała należy do grona najbardziej docenianych polskich jazzmanów, gra na saksofonie tenorowym i sopranowym. Jest znakomitym technikiem, mistrzem w operowaniu nastrojem, barwą, dynamiką. W jego grze słychać subtelne odniesienia do stylu Johna Coltrane`a. Saksofonista współpracował  (koncertując lub nagrywając) z elitą polskiej sceny jazzowej (m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Tomaszem Szukalskim, Leszkiem Możdżerem, Piotrem Wojtasikiem,  Jarosławem Śmietaną, Leszkiem Kułakowskim, Wojciechem Karolakiem) oraz z wybitnymi muzykami (m.in. z Lesterem Bowie, Davidem Liebmanem, Ronnie’m Burrage, Billy’m Harperem, Wayne’em Dockerey’emm Kikoskim).

Red Ice to znakomity kameralny, autorski album, doskonale stylistycznie i wykonawczo plasujący się wśród najciekawszych płyt ostatnich miesięcy. To także jakieś tajemne budowanie „nowego jazzu” i “brzmienia powyżej ciszy” oraz pięknych utworów, zagranych z gracją godną mistrzów europejskiej sceny jazzowej.

DownTown Brass to wyjątkowe połączenie nowoczesności i tradycji. Różnorodność stylistyczna formacji wynika z wieloletniej inspiracji ulicznymi zespołami  Nowego Orleanu oraz współcześnie działającymi brass-bandami całego świata. DTB w oryginalny sposób łączy blask instrumentów dętych z energetyczną mieszanką rytmów perkusyjnych.
Autorskie aranżacje muzyki popularnej, rozrywkowej, czy też jazzowej współgrają z bogatym oraz nietypowym instrumentarium. W składzie zespołu występują młodzi, żywiołowi instrumentaliści związani z trójmiejskim środowiskiem muzycznym. Zespół tworzą m.in. studenci i absolwenci Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Trębacz Radosław Kulesza, absolwent Gdańskiej Akademii Muzycznej, to założyciel i szef muzyczny DownTown Brass. Oprócz współpracy z orkiestrami symfonicznymi współpracował m.in. z Leszek Kułakowski Jazz Orchestra i Wonder Band Aleksandry Tomaszewskiej. Piotr Urbański, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, na  codzień trębacz w Orkiestrze Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, od wielu współpracuje z zespołem Funkloopy. Puzonista Artur Ostrowski edukację muzyczną rozpoczął w szkole muzycznej w Koszalinie. Jako uczeń grał już w Filharmonii Koszalińskiej, a dzisiaj związany jest z DownTown Brass oraz współpracuje z różnymi polskimi Big Bandami min. Jana Konopa. Mateusz Zielke, także puzonista jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Conservatorio di Musica w Cagliari na wydziale instrumentalnym w klasie puzonu.

Michał Sasinowski studiował w Akademi Muzycznej w Gdańsku w klasie saksofonu u Macieja Obary. Współpracował i nagrywał z takimi muzykami jak Tymon Tymański, Tede, Golden Live, Grzegorz Skawiński czy Aleksandra Tomaszewska Big Band. Szymon Kowalik gra na saksofonie tenorowym i jest studentem Akademii Muzycznejw klasie Macieja Sikały. Gra w big bandach i orkiestrach prowadzonych m.in. przez Leszka Kułakowskiego, Adama Wendta, Aleksandrę Tomaszewską. Maciej Wielochowski gra na tubie i suzafonie. Jest absolwentem Akademii Muzycznej Gdańsku, tubistą w Orkiestrze Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Mikołaj Stańko, perkusista, student Akademii Muzycznej w klasie Tomasza Sowińskiego, na co dzień współpracuje z Krystyną Stańko, Natalią Capelik-Muiangą, Kingą i Karoliną Pruś, z DownTown Brass, White Collar Crime. Od 2015 roku jest najmłodszym przedstawicielem jednej z marek perkusyjnych - producenta talerzy firmy Zildjian. Nikodem Wojtkiewicz gra na perkusjonaliach i perkusji. Jest absolwentem Gdańskiej Akademii Muzycznej. Gościnnie z DownTown wystąpi Tomasin - Tomasz Wolak, raper,  DJ i prezenter. Związany ze sceną muzyczną  od 1999 roku i związek ten trwa po dziś dzień dając owoce w postaci wielu projektów i koncertów.

CO? – 23. Festiwal Jazz Jantar: Leszek Kułakowski & Maciej Sikała / DownTown Brass
KTO? – Leszek Kułakowski, Maciej Sikała / DownTown Brass: Radosław Kulesza, Piotr Urbański, Artur Ostrowski, Mateusz Zielke, Maciej Wielochowskiņ, Michał Sasinowski, Szymon Kowalik, Mikołaj Stańko, Nikodem Wojtkiewicz
GDZIE? – Klub Żak, Gdańsk
KIEDY? – 21/03/2020; 20:00
BILETY?:
30 zł I pula / 40 zł II pula – ulgowe* dla studentów, uczniów, seniorów, na Kartę Dużej Rodziny
40 zł I pula / 50 zł II pula – super zniżka* na Kartę do Kultury
50 zł I pula / 60 zł II pula – bez zniżek