jaZZ i okolice: Wacław Zimpel SAAGARA

Zdjęcie: 
Data: 
07.11.2018
Godzina: 
20:00

7 listopada w klubie Sztygarka, w Chorzowie, wystąpi proejkt Wacław Zimpel SAAGARA czyli pięciu uznanych wirtuozów i dwa muzyczne światy, które spotykają się na jednej scenie

Giridhar Udupa, Bharghava Halambi, K Raja i Mysore N. Karthik są najwybitniejszymi muzykami hinduskimi młodszego pokolenia. Na co dzień mieszkają w Bangalore, lecz występują w największych salach koncertowych świata (m.in. Carnegie Hall, Opera w Sydney). Wacław Zimpel jest klasycznie wykształconym wirtuozem klarnetu, kojarzonym głównie ze sceną muzyki improwizowanej. W swoich projektach wielokrotnie odwoływał się już do tradycji i rytuałów muzycznych innych kultur. Światy, które spotykają się w Saagarze to staroindyjska muzyka karnatycka, charakteryzująca się niezwykle wysublimowanym systemem rytmicznym i melodycznym oraz jazz czy też tradycje folkowe Europy. W repertuarze zespołu odnajdziemy zarówno utwory karnatyckie, jak i oryginalne kompozycje muzyków. Podstawę ich budowy stanowią taale, czyli tradycyjne hinduskie schematy rytmiczne, zestawione z zachodnią melodyką, przemieszaną z systemem rag – skal indyjskich.

W marcu 2014 Saagara zagrała swoją pierwszą trasę koncertową, która objęła najważniejsze polskie sala koncertowe jak Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, czy Filharmonię Wrocławską. Obecnie zespół pracuje nad nowym materiałem, który został zarejestrowany w Bangalore w lutym 2015.

Lider zespołu - Wacław Zimpel jest klasycznie wykształconym klarnecistą i kompozytorem, nominowanym do Paszportu Polityki 2014, w kategorii „Muzyka Popularna". Zimpel jest aktualnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów na światowej scenie muzyki improwizowanej. Inspiracje czerpie przede wszystkim z sakralnej i rytualnej muzyki różnych kultur. Współtworzy orkiestrę Resonance Kena Vandermarka. Współpracuje także z Hamidem Drakiem, Michaelem Zerangiem, Mikołajem Trzaską, Klausem Kugelem, Bobbym Few, Perrym Robinsonem, Gabą Kulką czy Kubą Ziołkiem w sferze muzyki elektronicznej.

CO? – jaZZ i okolice 2018: Wacław Zimpel SAAGARA
KTO? – Wacław Zimpel, Giridhar Udupa, Bharghava Halambi, K Raja, Mysore N. Karthik
GDZIE? – Sztygarka, Chorzów
KIEDY? – 07/11/2018, 20:00
BILETY? – 30 pln