jaZZ i Okolice: Wacław Zimpel - Saagara

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Kinoteatr Rialto, Katowice
Data: 
03.12.2015
Godzina: 
20:00

3-go grudnia, w katowickim Kinoteatrze Rialto, na zakończeni tegorocznej edycji festiwalu jaZZ i Okolice usłyszymy projekt Saagara czyli Wacława Zimpla i młodych utalentowanych hinduskich muzyków.

Saagara to pięciu uznanych wirtuozów i dwa muzyczne światy, które spotykają się na jednej scenie. Giridhar Udupa, Bharghava Halambi, K Raja i Mysore N. Karthik  są najwybitniejszymi muzykami hinduskimi młodszego po- kolenia. Na co dzień mieszkają w Bangalore, lecz występują w największych salach koncertowych świata (m.in. Carnegie Hall, Opera w Sydney).

Wacław Zimpel jest klasycznie wykształconym wirtuozem klarnetu, kojarzonym
głównie ze sceną muzyki improwizowanej. W swoich projektach wielokrotnie odwoływał się już do tradycji i rytuałów muzycznych innych kultur. Światy, które spotykają się w Saagarze to staroindyjska muzyka karnatycka, charakteryzująca się niezwykle wysublimowanym systemem rytmicznym i melodycznym oraz muzyczna tradycja Europy. W repertuarze zespołu odnajdziemy zarówno utwory karnatyckie, jak i oryginalne kompozycje muzyków. Podstawę ich budowy stanowią taale, czyli tradycyjne hinduskie schematy rytmiczne, zestawione z za- chodnią melodyką, przemieszaną z systemem rag – skal indyjskich.

CO? – jaZZ i Okolice: Wacław Zimpel - Saagara
KTO? – K Rajaavil, Ghatam Giridhar Udupa, Bharghava Halambi, Mysore N. Karthik, Wacław Zimpel
GDZIE? – Kinoteatr Rialto, Katowice
KIEDY? – 03/12/2015, 20:00
BILETY? – 30 zł