jaZZ i Okolice: Kazuhisa Uchihashi Altered States & Maciej Obara

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Sala widowiskowo - koncertowa "Muza", Sosnowiec
Data: 
05.11.2015
Godzina: 
19:30

5-go listopada w sala widowiskowo - koncertowa "Muza", w Sosnowcu usłyszymy Kazuhisa Uchihashi Altered States w towarzystwie Macieja Obary.

Kazuhisa Uchihashi jest jednym z najważniejszych gitarzystów improwizatorów na świecie, jednym z filarów niezwykle płodnej i inspirującej japońskiej awangardy obok takich postaci jak Otomo Yoshihide, Keiji Haino, Hoppy Kamiyama czy Tatsuya Yoshida. Urodzony w 1959 roku w Osace w Japonii naukę gry na gitarze rozpoczął w dwunastym roku życia. Od 1983 roku całkowicie poświęcił się muzyce improwizowanej. Eksperymentuje z wieloma różnymi urządzeniami i przystawkami dźwiękowymi by wzmocnić ekspresję brzmienia gitary. Komponuje muzykę do filmów, spektakli teatralnych, słuchowisk radiowych i reklamówek telewizyjnych. Popularność w Japonii i na świecie zdobył po koncertach z tuzami muzyki improwizowanej. W latach 94-97 współtworzył legendarną formację Ground Zero. W ostatnich latach często występował i nagrywał w towarzystwie muzyków kultowego japońskiego duetu Ruins. Od 1990 roku jest liderem niezwykłego, rockowo-impowizacyjnego tria Altered States. Trio, odczuwając ograniczenia klubowej japońskiej sceny jazzowej stopniowo rozszerzyło swą działalność na scenę rockową, łącząc wiele typów muzyki, m. in. blues, funk, country czy noise i skutecznie udowadniając, że podziały i bariery w muzyce nie istnieją. Równolegle Uchihashi współpracuje z japońskim teatrem multimedialnym Ishinha oraz kontynuuje twórczość solową. W latach 1995 – 2005 był organizatorem "New Music Action Workshop" – comiesięcznych warsztatów dla młodych twórców w Kobe i Londynie, a od 1996 roku współtworzył najważniejszy japoński festiwal muzyki improwizowanej "Beyond Innocence". Był także animatorem klubu The Bridge w Osace. Od 12 lat prowadzi własną wytwórnię płytową Innocent Records realizując konsekwentnie ambitne, niskonakładowe serie wydawnicze. Innocent Records stała się pretekstem i platformą niezliczonych kolaboracji muzyków różnej proweniencji.

Maciej Obara - czołowy polski saksofonista altowy, bandleader i kompozytor, mimo młodego wieku charakteryzuje go innowacyjność, dojrzałość i wielka ekspresja artystyczna. Obara ma na swoim koncie liczne międzynarodowe współprace, nagrania oraz trasy koncertowe zarówno w Polsce, w Europie, jak również Ameryce i Japonii. W czerwcu 2015, jako jeden z nielicznych polskich muzyków jazzowych został zaproszony i dał koncert w legendarnym Lincoln Center w Nowym Jorku, miejscu które jest swoistym kapitolem amerykańskiego jazzu i jego historii, ponadto wystąpił na kilku znaczących festiwalach jazzowych w Ameryce i Kanadzie. Podczas pobytu w Japonii, w 2013 roku, poznał czołowych improwizatorów, którzy zaprosili go do współpracy, bezpośrednim tego efektem jest koncert z zespołem Altered States w Sosnowcu w ramach festiwalu jaZZ i okolice / jaZZ & beyond.

CO? – jaZZ i Okolice: Kazuhisa Uchihashi Altered States & Maciej Obara
KTO? – Kazuhisa Uchihashi, Maciej Obara, Nasuno Mitsuru, Yasuhiro Yoshigaki
GDZIE? – Sala widowiskowo - koncertowa "Muza", Sosnowiec
KIEDY? – 05/11/2015, 19:30
BILETY? – 25 zł