jaZZ i Okolice: Jamie Baum Polish - American Octet

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Filharmonia Śląska, Katowice
Data: 
05.11.2016
Godzina: 
19:00

5-go listopada w Filharmonii Śląskiej w Katowicach, w ramach festiwalu jaZZ i Okolice, usłyszymy projekt specjalny Jamie Baum Polish - American Octet.

Jamie Baum jest nowojorską flecistką i kompozytorką, która wykonuje muzykę z pogranicza jazzu oraz amerykańskiej muzyki klasycznej. Jej kompozycje to rodzaj abstrakcyjnej podróży poprzez charakterystyczne brzmienia narodowej i folkowej muzyki różnych krajów, w szczególności obu Ameryk. Jamie zaliczana jest do ścisłej czołówki amerykańskich muzyków jazzowych i była wielokrotnie wyróżniona w dorocznej ankiecie krytyków prestiżowego magazynu Down Beat. W roku 2014 jej zespół: Jamie Baum Septet + został nominowany, przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Jazzu, do nagrody przemysłu muzycznego Grammy w kategorii "Best Ensemble of the Year" obok The Wayne Shorter Quartet i Steve Coleman & Five Elements, a jej ostatnia płyta: „In This Life” uzyskała bardzo dobre recenzje i noty w prasie oraz portalach dedykowanych jazzowi na całym świecie.

Jamie Baum dorastała w Bridgeport, w stanie Connecticut, w rodzinie muzyków, jej matka Edith Baum, studiowała grę na fortepianie i puzonie w Juilliard Scholl of Music, rodzice często zabierali Jamie do Nowego Jorku na koncerty jazzowe i klasyczne. Po ukończeniu elementarnej edukacji Jamie podjęła studia na New England Conservatory of Music w Bostonie pogłębiając wiedzę na temat jazzu oraz europejskiej tradycji w dziedzinie muzyki klasycznej. Obecnie jest członkiem wydziału Manhattan School of Music, uczy też w The New School University oraz Lincoln Center's Middle School Jazz Academy. W jej muzyce przewodzą instrumenty dęte: saksofony, klarnet, trąbka, waltornia, oczywiście flet, który jest jednym z najstarszych instrumentów, a jego brzmienie charakteryzuje muzykę wielu kultur - Europy, Azji obu Ameryk. 

Jamie Baum jest także kreatywną liderka oraz kompozytorką, dla której dobrze napisana kompozycja i jej aranżacja to kwestia wyrafinowanego estetycznie współbrzmienia melodii, harmonii i rytmu. W jej muzyce nie brakuje miejsca na improwizacje oraz indywidualna ekspresję artystyczną poszczególnych solistów: instrumenty dęte (drewniane i blaszane), fortepian, niezwykle precyzyjna praca sekcji rytmicznej, wzbogacanej o instrumenty perkusyjne, a także duże składy zespołów (septety, oktety, nonety), powodują, że muzyki Jamie Baum słucha się z wielką ciekawością i zaangażowaniem.

Jamie Baum, koncertowała w USA i ponad 28 krajach, na największych festiwalach i scenach jazzu. Polskę odwiedzi po raz pierwszy, zagra koncert ze swoim podstawowym zespołem, wzbogaconym o czterech polskich instrumentalistów młodego pokolenia. Muzycy będą pracować dwa dni w gościnnych murach Filharmonii Śląskiej, a finalny efekt tej współpracy usłyszymy 5 listopada w Sali Koncertowej Filharmonii Śląskiej.

CO? - jaZZ i Okolice 2016: Jamie Baum Polish - American Octet
KTO? - Jamie Baum, Luis Perdomo, Maciej Obara, Tomasz Dąbrowski, Ireneusz Wojtczak, Gabriel Niedziela, Zachary Lober, Jeff Hirshfield
GDZIE? - Filharmonia Śląska, Katowice
KIEDY? - 05/11/2016, 19:00
BILETY? - 30 zł