Jan Garbarek / Hilliard Ensemble

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Kościół św. Marii Magdaleny, Wrocław
Data: 
07.06.2014
Godzina: 
20:30

Kiedy Hilliard Ensemble i Jan Garbarek spotkali się w klasztorze Świętego Gerolda w austriackich górach, nie mogli wiedzieć dokąd zaprowadzi ich eksperyment inspirowany Officium Defunctorum z Morales i nie podejrzewali, że odbije się to echem wśród tak szerokiej publiczności. Teraz przyszedł czas by w tym muzycznym dziele napisać ostatni rozdział. 5, 6 i 7 czerwca w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu muzycy pożegnają sie ze swą wierną publicznością, umożliwiając po raz ostatni zanurzenie się w anielskich dźwiękach ciszy.

Choć projekt wydawał się, przynajmniej na papierze, predestynowany do tego,  aby obrazić poczucie przyzwoitości dwóch grup purystów – strażników “autentyczności” Muzyki Dawnej oraz obrońców tradycji jazzowej – nagranie zostało niemalże natychmiast okrzyknięte przez prasę artystycznym triumfem.
Niemal niespostrzeżenie saksofon sopranowy Garbarka wkrada się w górne linie kontratenora Davida James'a, znosząc bariery pomiędzy 'jazzem' i “muzyką klasyczną”, pomiędzy sacrum i profanum, między starożytnym i współczesnym.”

Improwizacje norweskiego muzyka ze śpiewakami Hilliarda zaliczają się do jego najistotniejszych i najbardziej skoncentrowanych prac. Każdy ton został stworzony by coś znaczyć. W ciągu ostatnich dwudziestu lat Garbarek i  The Hilliard Ensemble dali razem setki koncertów w salach koncertowych i  kościołach na całym świecie, a muzyka zmieniała się wraz z repertuarem. Wiele utworów zostało dodanych, większość z wpływami z Europy Wschodniej. Wolność, którą Grabarek zwyczajowo przyjmuje z muzyką ośmieliła muzyków Hilliarda do podjęcia ryzyka zarówno w kwestii doboru materiału jak i jego obróbki.

Wiele razy w trakcie mojej kariery współpracowałem z  wykonawcami, pochodzącymi z różnych kultur. Moją współpracę z Hilliard Ensemble też tak traktuję. Jeżeli nie jest to inna kultura w rozumieniu geograficznym, to na pewno jest nią w sensie czasu. Myślę, że w  naszych najlepszych chwilach udało nam się stworzyć coś nowego, coś czego jeszcze nie słyszano. Powołaliśmy do życia rzecz, której nie było tu wcześniej.”

Jan Garbarek

 

CO? – Jan Garbarek / Hilliard Ensemble
KTO? - Rogers Covey-Crump, Jan Garbarek, Steven Harrold, David James, Gordon Jones
GDZIE? – Kościół św. Marii Magdaleny, Wrocław
KIEDY? – 07/06/2014, 20:30
BILETY? – 200 zł / 150 zł / 100 zł / 50 zł (wejściówki)