HERA

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Pardon To Tu, Warszawa
Data: 
03.10.2012

HERA

Wacław Zimpel - klarnet

Ksawery Wójciński - kontrabas

Paweł Postaremczak - saksofon

Paweł Szpura - perkusja

Maciej Cierliński - lira korbowa

Wacław Zimpel – klasycznie wykształcony klarnecista oraz kompozytor, obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów na światowej scenie muzyki improwizowanej. Największe inspiracje czerpie z sakralnej i rytualnej muzyki różnych kultur. W swoich kompozycjach często odnosi się do dawnych kompozytorów tworząc swoiste, współczesne polemiki lub komentarze muzycznych tradycji. Jest liderem dwóch zespołów, Hera oraz międzynarodowego Undivided, współtworzy Resonance, orkiestrę Kena Vandermarka. Współpracuje również z: Mikołajem Trzaską, Michaelem Zerangiem, Klausem Kugelem, Stevem Swellem, Bobbym Few, Markiem Tokarem czy Perrym Robinsonem.

Ksawery Wójciński – niezwykle wszechstronny, klasycznie wykształcony kontrabasista, swobodnie poruszający się w stylistykach sięgających od muzyki dawnej po współczesną muzykę improwizowaną. Wójciński dysponuje bardzo charakterystycznym, głębokim dźwiękiem i wyjątkowym poczuciem rytmu, przywołując na myśl wielkich kontrabasistów afroamerykańskich. Jego wirtuozowska technika smyczkowa pozwala mu na prowadzenie partii melodycznych wchodząc w równoprawny dialog z solowymiinstrumentami. Współpracuje m.in. z Klausem Kugelem, Michaelem Zerangiem, Raphaelem Rogińskim, Mikołajem Trzaską.

Paweł Postaremczak – jeden z najciekawszych saksofonistów na polskiej scenie. Charakteryzuje go wyjątkowo liryczny i ekstatyczny styl, będący kontynuacją tradycji wielkich mistrzów saksofonu jak John Coltrane czy Pharoah Sanders. Jego gra hipnotyzuje. Z niezwykłą świadomością tworzy frazy niepowtarzalne, trudne do zapomnienia. Współpracuje m.in. z Mikołajem Trzaską, Klausem Kugelem, Raphaelem Rogińskim, Januszem Stefańskim czy Robertem Kusiołkiem.

Paweł Szpura – perkusista, którego styl jest kompilacją wielu tradycji. W jego grze można usłyszeć inspiracje perkusją czarnej i arabskiej Afryki, tradycje tureckie, a także nawiązania do amerykańskich perkusistów rockowych z lat 60-tych i 70-tych. Szpura operuje tymi stylistykami z niezwykłą lekkością, zaskakując słuchacza rozwiązaniami rytmicznymi lub wprowadzając go w głęboki trans, to sprawia, że jest kontynuatorem tradycji Eda Blackwella i Hamida Drake’a. Współpracuje m.in. z Mikołajem Trzaską, Raphaelem Rogińskim.

Maciej Cierliński - mistrz liry korbowej. Założyciel projektu Maćko Korba, z którym mamy przyjemność współpracować. Swymi talentami wspomaga wiele zespołów min. Stara Lipa, Yerba Mater. Uczestniczył w warsztatach mistrzowskich pod okiem Agaty Sapiechy (muzyka dawna) oraz Pascala Lefeuvre (muzyka świata oraz wspólczesna). Prowadzi warsztaty muzyczne z dziećmi i młodzieżą. Współtworzy projekt Lirnicy XXI w mający na celu zaprezentowanie lirników oraz ukazanie kondycji tego starego instrumentu współcześnie. Z Casimirem Potomskim a także z Anną Abramowicz prowadzi warsztaty tańca. Inspiruje się muzyką regionów Polski oraz całego świata. Lecz regionalność jest tylko elementem przydrożnym, pretekstem. W jego muzyce łatwo odnaleźć odniesienia do muzyki średniowiecznej, renesansowej, baroku, rocka, jazzu, elektronicznej lecz nawiązania te są tylko pretekstem do ucieczki od skojarzeń z tymiże, po to by zostawić słuchacza całkowicie "czystego" i słuchającego wprost. Właśnie ten wspłczesny nurt muzyki ekperymentalnej jest mu najbadziej bliski i charakterystyczny w jego grze. W 2006 razem z Wojtkiem Krzakiem współpracowali z Tonym Gatlifem - francuskim reżyserem, laureatem Złotej Palmy w Cannes, autorem takich kultowych filmów jak Lacho Drom, Gadjo Dilo, Exils, Vengo.

Pardon To Tu, godz. 20:30

Wstęp: 15/20zł

Tagi: