Henrik Olsson / Ola Rubin

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Obszar Wspólny, Łódź
Data: 
16.03.2020
Godzina: 
19:00

Prekambr jest cyklem spotkań poświęconym odkrywaniu domniemań na temat pierwotnych odruchów muzycznych. 16 marca, w 6 części cyklu zagrają Henrik Olsson i Ola Rubin - dwaj uznani szwedzcy improwizatorzy działający na europejskiej scenie eksperymentalnej oraz swobodnej improwizacji. Obecnie  stacjonują w Kopenhadze i Malmö, gdzie zaangażowani są w różne projekty, które często pojawiają się na scenie międzynarodowej. Razem zanurzają się w serdecznym, improwizowanym muzycznym dialogu pełnym energii i ekspresji.

Henrik Thor Oscar Olsson to szwedzki gitarzysta i kompozytor z siedzibą w Kopenhadze. Interesuje się poszerzaniem brzmienia gitary elektrycznej w nowe, nieprzewidywalne brzmienia, często przy pomocy preparacji i niekonwencjonalnych technik gry. Udzielał się w takich projektach jak awangardowo-rockowy projekt The Hum, noise trio EHM oraz post-jazzowa grupa Penumbra Ensemble dla której skomponował całą muzykę na debiutujący album. Materiał został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i nazywany „głęboko surrealistyczną wizją osobisty wrażen awangardowego rocka, jazzu, muzyki światowej i poetyckich pejzaży dźwiękowych ”All About Jazz. Członek niezależnej wytwórni i kolektywu improwizatorów Barefoot Records oraz grupy kuratorów serii koncertów Lutter Øre. Ma ugruntowaną pozycję na duńskiej scenie jazzowej oraz swobodnej improwizacji. Występował m. in. z Kresten Osgood, Sture Ericson, Peter Friis Nielsen, Lotte Anker, P.O Jorgens, Olie Brice, Max Johnson, Daysuke Takaoka, Takashi Sugawa, Jørgen Teller i wielu innych.

Ola Rubin to puzonista mieszkający w Malmö / Szwecja. Wciąż odkrywa nowe możliwości brzmieniowe instrumentu oraz techniki gry. Obecnie aktywny w wielu zespołach, takich jak szwedzko-amerykańskie trio „Swedish Fix” (w. Jon Lipscomb / Anders Uddeskog). Niedawno współpracował z Leilą Bordreuil i Zachem Rowdenem. Założył nowy zespół w hołdzie dla Roswell Rudd'a i Steve'a Lacy „Lazyrudemonk” (z Martin Küchen / Dan Schyman / Anders Uddeskog). Członek Extemporize
Orkiestra w Kopenhadze (dyrygentura Nana Pi).

CO? – Prekambr cz. 6: Henrik Olsson / Ola Rubin
KTO? – Henrik Olsson i Ola Rubin
GDZIE? – Obszar Wspólny, Łódź
KIEDY? – 16/03/2020; 19:00
BILETY? – 20 zł