HANNA KULENTY/WOJCIECH KONIKIEWICZ

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Lokal Użytkowy, Warszawa
Data: 
23.03.2012

HANNA KULENTY/WOJCIECH KONIKIEWICZ

Koncert promujący najnowszą płytę z utworami Hanny Kulenty „Music 4. Do nagranego materiału improwizować będzie na fortepianie z użyciem elektroniki doskonały pianista jazzowy Wojciech Konikiewicz.

W programie:

GG Concerto (2009), for harpsichord and string orchestra

Music for Roy (2010), for mixed choir and chamber orchestra

Breathe (1987), for string orchestra

Sinequan Forte B (1994), for solo amplified cello with delay and chamber orchestr

Hanna Kulenty polska kompozytorka. Od 1992 r. mieszka w Warszawie i w Arnhem (Holandia). W latach 1980-86 studiowała kompozycję pod kierunkiem Włodzimierza Kotońskiego w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. W latach 1986-88 kontynuowała studia kompozytorskie u Louisa Andriessena w Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Hadze. Uczestniczyła w kursach kompozytorskich organizowanych przez PTMW oraz w Międzynarodowych Letnich Kursach Nowej Muzyki w Darmstadt.

Od 1989 r. pracuje jako wolny kompozytor, realizując liczne zamówienia i korzystając ze stypendiów twórczych. Daje również wykłady w różnych instytucjach muzycznych, konserwatoriach i na kursach. W 1990 r. przez rok była guest composer Deutscher Akademischer Austauschdienst (DAAD) w Berlinie. W 1998 r. została zaproszona jako gościnny wykładowca na trzy uniwersytety w Los Angeles. W latach 1999/2000 pełniła funkcję composer-in-residence przy Het Gelders Orkest w Holandii. W listopadzie 2000 r. Radio Niemieckie w Kolonii zorganizowało jej koncert monograficzny (wydany na CD Arcs & Circles). W 2004 r. była wykładowcą podczas festiwalu Other Minds 10 w San Francisco. Brała udział w pracach jury podczas Münchener Biennale w 1995 r., Gaudeamus Music Week 2002 w Amsterdamie oraz IX Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Kazimierza Serockiego w Warszawie w 2004 r. Została również zaproszona do jury VI edycji International New Chamber Opera Competition "Orpheus-Luciano Berio 2003-04" w Spoleto.

W 1985 r. otrzymała II nagrodę na Europejskim Konkursie Młodych Kompozytorów w Holandii za utwór Ad unum, a w 1987 r. Nagrodę Artystyczną Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego (II klasy). Tego samego roku zdobyła II nagrodę na Konkursie Koła Młodych ZKP za Ride. Jest także laureatką nagród konkursów kompozytorskich organizowanych przez Oddział Warszawski ZKP – za Quinto (I nagroda, 1986), Breathe (I nagroda, 1987), Cannon (III nagroda, 1988) oraz aaa Tre (II nagroda, 1989). W 2003 r. uzyskała pierwszą lokatę na 50. Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO za Koncert na trąbkę i orkiestrę, oraz Medal Mozartowski Międzynarodowej Rady Muzycznej przy UNESCO.

Wojciech Konikiewicz  to artysta określany przez Johna Fordhama z The Guardian jako „the excellent Konikiewicz” zaś przez Bogdana Chmurę z Jazz Forum jako ,,...jeden z najciekawszych, najbardziej otwartych i kreatywnych muzyków polskiego jazzu”. I nie tylko – kompozytor oraz wykonawca muzyki współczesnej, elektronicznej, filmowej, teatralnej współpracujący z artystami z wielu krajów – od Japonii do USA; także członek Rady Artystycznej ekskluzywnego, amerykańskiego stowarzyszenia muzyki na rzecz rozwoju muzyki improwizowanej – ISIM oraz twórca Niezależnego Instytutu Harmonii i Dźwięku. 

Konikiewicz swobodnie porusza się po, zdawałoby się odległych od siebie światach – od fortepianu solo, przez plenerowe koncerty/spektakle muzyki elektronicznej dla wielotysięcznej publiczności, składy jazzowe – m.in. znany projekt Tribute To Miles Orchestra – do współpracy z plejadą polskich (m.in. Ciechowski, Janerka, Lipiński, Brylewski) i zagranicznych(Asian Dub Foundation, Ian Paice, J.J. Burnell) artystów rockowych, a także komponowania na zamówienia festiwali, teatrów operowych czy rozgłośni radiowych(w tym Polskiego Radia). Działa także jako producent muzyczny i twórca nowych brzmień elektronicznych w wielu kierunkach (m.in. ambient, noise, trance, techno, IDM, EBM). Ma w dorobku kilkadziesiąt płyt wydanych zarówno w Polsce, jak i za granicą, które zbierają znakomite recenzje w światowej (The Wire, Jazzwise, The Guardian) i polskiej prasie. Występuje na całym świecie: w Europie (Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Szwajcaria, Skandynawia etc.), Ameryce (USA, Meksyk), Azji (Japonia, Korea Pd.) i Afryce (Kenia, Etiopia). Jest także teoretykiem muzyki i kultury: bierze udział w konferencjach naukowych, wykłada, prowadzi warsztaty na renomowanych uczelniach, takich jak m.in. Uniwersytet Jagielloński, Leeds College of Music, Chichester University & College, Newcastle University, University of Michigan. Istotną częścią jego twórczości są działania interdyscyplinarne, łączące muzykę ze sztuką wizualną, performance, teatrem, wideo, pantomimą, baletem czy poezją.

Podczas koncertu zostanie rozlosowanych 5 płyt „Music 4”.

Koncert współorganizowany przez wydawnictwo DUX.

Lokal Użytkowy, godz. 20:00

Wstęp wolny