Gala LOTOS Jazz Festival 20. Bielskiej Zadymki Jazzowej

Zdjęcie: 
Miejsce: 
NOSPR, Katowice
Data: 
25.02.2018
Godzina: 
18:30

25 lutego podczas gali LOTOS Jazz Festival 20. Bielskiej Zadymki Jazzowej wystąpią Avishai Cohen Trio oraz Kurt Elling, wraz z zespołem i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.

Avishai Cohen to jedna z najbardziej wpływowych indywidualności światowej, młodej, jazzowej sceny. Umieszczany w gronie najlepszych basistów XX i XXI wieku. Koncertował z takimi muzycznymi autorytetami jak Bobby McFerrinem, Herbie Hancock, Alicia Keys czy the London Philharmonic Orchestra. Był jednym z najważniejszych muzyków Chick Corea New Trio. Kompozytor, autor piosenek, aranżer.
„Kreator współczesnego jazzu”, „wizjoner kontrabasu”, „jeden z najbardziej nowatorskich artystów” – to tylko niektóre z określeń, jakimi dziennikarze muzyczni opisują Avishai Cohena. Jest mistrzem muzycznej improwizacji, nieustannie zaskakuje fanów doborem źródeł, z których czerpie tematy. Zdarza się, że są to numery rockowe, a nawet popowe przeboje. Do historii jazzu przeszła jego interpretacja słynnego hitu zespołu Queen pt. Another One Bites The Dust. Artysta przyznaje się również do inspiracji dziełami Erika Satie oraz Fryderyka Chopina. Dla Avishai Cohena nie ma bowiem znaczenia gatunek wyjściowy utworu, ale to, o czym – jak sam podkreśla – coraz częściej zapominamy, ulegając marketingowej machinie produkcyjnej – harmonia i melodia, czyli czysta esencja muzyki. Charyzmatyczna osobowość, muzykalność i spontaniczność artysty czynią wyjątkowymi nie tylko jego studyjne albumy, ale również nadają niepowtarzalnego charakteru jego występom na żywo. Jak podsumował wpływowy dziennikarz z Wielkiej Brytanii Alex Webb: „Cohen jako muzyk koncertowy jest nie do pobicia.”

Zdobywca nagrody Grammy Kurt Elling, według The New York Times jest jednym z najwybitniejszych wokalistów naszych czasów. Znany jest z technicznego opanowania i emocjonalnej głębi bogatego, cztero-oktawowego głosu barytonowego, słynie z poszerzania możliwości wokalistyki jazzowej, dzięki czemu stał się jednym z najpopularniejszych wykonawców współczesnego jazzu.

Od połowy lat 90. żaden wokalista jazzowy nie był tak odważny, dynamiczny ani tak interesujący jak Kurt Elling. Wniósł nowego, twórczego ducha do muzyki jazzowej.
The Washington Post

Podczas Festiwalowej Gali wystąpi ze swoim kwartetem oraz Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Alexandra Humali. W programie oprócz utworów z najnowszych płyt nie zabraknie również nowoczesnych interpretacjami standardów jazzowych i, oczywiście, mistrzowskiej improwizacji.

CO? – Gala LOTOS Jazz Festival 20. Bielskiej Zadymki Jazzowej
KTO? – Avishai Cohen Trio / Kurt Elling, Stu Mindeman, Clark Sommers, John McLean, Christian Euman
GDZIE? – NOSPR, Katowice
KIEDY? – 25/02/2018, 18:30
BILETY? – 280 PLN / 240 PLN / 200 PLN / 160 PLN
KARNET? – 510 PLN