G A B B R O / Michał Kasperek

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Klubojadalnia Młodsza Siostra, Warszawa
Data: 
12.12.2019
Godzina: 
20:00

G A B B R O to projekt saksofonistki Hanne de Backer. 12 grudnia usłyszymy go w klubojadalni Młodsza Siostra, w Warszawie. Tego samego wieczoru wytsąpi tam także Michał Kasperek.

Pierwszą płytę  Hanne de Backer.wydała w duecie z Marciem De Maeseneerem w belgijskiej wytwórni El Negocito w maju 2017 roku. Duet koncertował w Belgii, Finlandii, Polsce i w Niemczech, a na scenie spotykał się z takimi artystami jak: Samuel Ber, Giovanni Barcella, Karen Willems, zespół Nakama, Evan Parker, Mat Maneri i Lucian Ban, Frank Grotkowski, Wigbert de Joode, Aachim Kaufman.

Na drugim albumie „Granular” G A B B R O poszukuje fuzji i konfrontacji free jazzowej improwizacji z zamkniętą przestrzenią i odizolowaną społecznością.
Zainspirowana artystami Pauline Oliveros i Sam Tehching Hsich, Hanne zorganizowała spotkania muzyczne w oddziale psychiatrycznym więzienia w Antwerpii. Nagrania tych warsztatów służyły jako podstawa sesji nagraniowej w Studio Rabbit Fields w Hoboken, Belgium. W nagraniu z Hanne de Backer i Marciem De Maeseneerem wzięli udział Agnes Hvizdalek i Raphael Malfliet. Współpraca z Agnes Hvizdalek stała się logiczną konsekwencją wspólnego koncertu g a b b r o z zespołem Nakama (projekt prowadzony przez kontrabasistę Christiana Measa Svendsena). Głos Agnes i wokalne warsztaty prowadzone przez Hanne w więzieniu stały głównymi inspiracjami albumu. Basista Raphael Malfliet rozpoczął współpracę z Hanne de Backer po spotkaniu podczas Champd’ActionLABO (miedzynarodowym laboratorium kreatywnym w Antwerpii). Najpierw grali w duecie, później Raphael dołączył do G A B B R O. Jego unikalny styl gry i doświadczenia muzyczne naturalnie wpłynęły na rozwój projektu.

Kwartet zagrał na festiwalu Summer Bummer organizowanym przez Sound in Motion w Antwerpii, gdzie nagrali kolejne materiały, które później stały się elementem muzycznego kolażu stworzonego także z utworów nagranych w studiu. Tak powstało siedem kompozycji na płycie “Granular” (wydanej w sierpniu 2019 przez Dropa Disc.), w których słyszymy czwórkę artystów tworzących związki ze sobą, czasem, ciszą i przestrzenią, która ich otacza.


CO? – G A B B R O / Michał Kasperek
KTO? – Hanne de Backer, Agnes Hvizdalek, Raphael Malfliet, Henrik Munkeby Nørstebø / Michał Kasperek
GDZIE? – Klubojadalnia Młodsza Siostra, Warszawa
KIEDY? – 12/12/2019; 20:00
BILETY – 25 zł