Głogowskie Spotkania Jazzowe: Stanisław Soyka & Roger Berg Big Band / Stephan Becker Trio

Zdjęcie: 
Miejsce: 
MOK / Fortepiano Ristorante, Głogów
Data: 
23.10.2015
Godzina: 
18:00

23-go października, w ramach 31. Głogowskich Spotkań Jazzowych czekają nas dwa koncerty. W Miejskim Ośrodku Kultury odbędzie się koncert ”Swing Revisited”. Jest ukłonem dla gatunku jazzu, który dominował w latach 1930-60. To amerykański swing w brawurowym wykonaniu polskiego jazzmana Stanisława Soyki i Roger Berg Big Band. Artyści odświeżają standardy między innymi Duke’a Ellingtona, Raya Charlesa czy Billy Strayhorna. Tego samego wieczoru w Fortepi ano Ristorante, w ramach sceny klubowej festiwalu, wystąpi Stephan Becker Trio.

Swing to nie tylko muzyka, w której dużą rolę gra sekcja rytmiczna współpracująca z instrumentami dętymi ale także styl tańca towarzyskiego. W ostatnich latach moda na tańczenie swinga powraca. Standardy jazzowe zaśpiewa Stanisław Soyka, a zagra Roger Berg Big Band, szwedzko-duńska orkiestra big bandowa w składzie: 4 trąbki, 4 puzony, 5 saksofonów (łączone z klarnetami i fletami), fortepian, kontrabas, gitara i perkusja. Współpraca muzyków rozpoczęła się od spontanicznego jam session w trakcie warszawskiego koncertu big bandu.Fortepiano Ristorante

Wiosną tego roku odbyła się premiera płyty pod tym samym tytułem „Swing Revisited”, której wydawcą jest Universal Music Polska. Album, który powstał z tego połączenia energii, jest powrotem do złotych lat swingu. Zrealizowany w studiach nagraniowych w Szwecji i w Polsce nie jest jednak kolejną propozycją siłowego unowocześniania klasyki amerykańskiej piosenek lat 40. „Swing Revisited” nagrany został według najlepszych, ”starozakonnych” wzorów i z poszanowaniem tradycji swingowych tak, by oddać kunszt twórców tamtych czasów, bo jak podkreślają artyści, nie da się ulepszyć muzyki Duke’a Ellingtona, trzeba ją po swojemu przeżyć.

Niemieckie trio Stephan Becker Trio istnieje od 2010 roku. Okrzyknięte zostało podczas Targów Jazzahead, jako wiodące niemieckie trio fortepianowe. Od 2010 roku trio gra regularnie w salach koncertowych, klubach jazzowych i festiwalach po całej Europie.We wrześniu 2011 r. trzej muzycy z Kolonii odbyli swoje pierwsze tournée po Polsce (m.in. Festiwal Pamięci Milesa Davisa w Kielcach). Od 2015 roku trio współpracuje z amerykańskim piosenkarzem Kenny Wesleyem, projekt ten został okrzyknięty odkryciem na tegorocznym międzynarodowym festiwalu Jazzhead.

CO? – 31. Głogowskie Spotkania Jazzowe: Stanisław Soyka & Roger Berg Big Band / Stephan Becker Trio
KTO? – Stanisław Soyka / Roger Berg Big Band / Stephan Becker Trio
GDZIE? - MOK / Fortepiano Ristorante, Głogów
KIEDY? – 23/10/2015, 18:00
BILETY? – 50 zł / 60 zł (w dniu koncertu) / koncert klubowy - wstęp wolny