Głogowskie Spotkania Jazzowe: New Bone / Szway Jazz Trio

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Restauracja Fortepiano Ristorante, Głogów
Data: 
18.10.2014
Godzina: 
21:00

18-go października, w Fortepiano Ristorante w Głogowie, w ramach Głogowskich Spoktań Jazzowych wystąpi kwintet New Bone oraz  Szway Jazz Trio.

New Bone – krakowski kwintet jazzowy złożony z młodych, utytułowanych muzyków. Trzema autorskimi płytami, utwierdził swoja pozycje na polskim rynku jazzowym. Entuzjastycznie o ich muzycznych dokonaniach wypowiadały się takie autorytety w tej dziedzinie, jak Jarek Śmietana czy Bogdan Chmura. Pozytywny oddźwięk w branżowej prasie, zarówno polskiej, jak i zagranicznej, przyczynił się do wzrostu zainteresowania zespołem poza granicami naszego kraju. Grupa otrzymuje propozycje koncertów w najdalszych zakątkach globu, obecnie trwają prace nad kolejnymi zagranicznymi występami. Formacja zaprezentowała sie w ramach drugiej edycji festiwalu Polskie Gwiazdy Światowego Jazzu w Moskwie, a także podczas Międzynarodowego Delhi Jazz Festival. Zespół w czasie pobytu w Indiach zapisał się także w historii jako pierwsza formacja, która wystąpiła z koncertem jazzowym na żywo w Kaszmirze!
Zespół powstał w 1996 roku z inicjatywy trębacza Tomasza Kudyka. Debiutancki album "Something for now", na którym znalazły się kompozycje lidera zespołu, nagrali w 2004 roku. Debiut fonograficzny zaowocował dużą ilością koncertów w całej Polsce. W 2009 roku grupa New Bone nagrała druga płytę „It’s not easy”, która jest kontynuacją „Something for now”.
W styczniu 2012 roku zespół zarejestrował materiał na trzecią autorską płytę zatytułowaną „Destined” (2012 rok). W sierpniu 2013 roku Pawła Kaczmarczyka zastąpił Dominik Wania. Autorem muzyki, tak jak i większości kompozycji wykonywanych przez New Bone, jest lider zespołu Tomasz Kudyk.

Szway Jazz Trio to Pprojekt utworzony przez pianistę Jacka Szwaja. W odróżnieniu od Yatsek Szway Trio, gdzie króluje soul czy pełen elektroniki jazz-hiphop , a za instrumentami perkusyjnymi zasiada Mateusz Brzostowski, Szway Jazz Trio to czyste akustyczne brzmienie.
Splatają się w nim muzyczne inspiracje trzech wybitnych artystów. Na kontrabasie zagra Damian Kostka, na instrumentach perkusyjnych Andrzej Konieczny.
Każdy z muzyków komponuje i ma wpływ na artystyczny finał całości.
Projekt stara się łączyć muzykę klasyczną z jazzem oraz współczesną muzyką improwizowaną. W twórczości Szway Jazz Trio daje się słyszeć również silne zakorzenienie w słowiańskiej tradycji muzycznej.


CO? – Głogowskie Spotkania Jazzowe: New Bone / Szway Jazz Trio
KTO? – New Bone: Maciej Adamczak, Dawid Fortuna, Tomasz Kudyk, Bartłomiej Prucnal, Dominik Wania / Szway Jazz Trio: Andrzej Konieczny, Damian Kostka, Jacek Szwaj
GDZIE? – Fortepiano Ristorante, Głogów
KIEDY? – 18/10/2014, 21:00