Głogowskie Spotkania Jazzowe: Dean Brown Group / Walk Away / Wanda Johnson

Zdjęcie: 
Miejsce: 
MOK / Piwnica Artystyczna Pod Św. Mikołajem, Głogów
Data: 
25.10.2015
Godzina: 
18:00

25-go października, w Miejskim Ośrodku Kultury, w Głogowie na zakończenie tegorocznej edycji  Głogowskich Spotkań Jazzowych wystąpi Dean Brown Group prezentują materiał z ich ostatniej płyty Unfinished Business”. Zaraz po nich na scenie pojawi się, świętująca 30-lecie działalności, grupa Walk Away oraz goście specjalni - Dean Brown i Urszula Dudziak. Tego samego wieczoru w Fortepiano Ristorante, w ramach sceny klubowej festiwalu, wystąpi Wanda Johnson.

„Unfinished Business” - Jest to najnowszy album gitarzysty Deana Browna w międzynarodowym składzie. Sam Dean Brown jest znany głównie ze współpracy z Marcusem Millerem, Davidem Sanbornem oraz The Brecker Brothers.Od wielu lat również z wielkim powodzeniem koncertuje, prowadząc swoje własne projekty i promując autorskie wydawnictwa płytowe. W zespole zestaw perkusyjny obsługuje ikona perkusji jazzowej Marvin Smitty Smith.

Na gitarze basowej gra wieloletni współpracownik Joe Zawinula - Linley Marthe. Skład uzupełnia nasz czołowy wibrafonista elektryczny Bernard Maseli. Jest autorem wielu kompozycji i aranżacji (również produkcje radiowe). Wszyscy muzycy kwartetu wzięli udział w nagraniu najnowszej płyty Deana Browna pod tytułem „Unfinished Business” złożoną z autorskich kompozycji Browna oraz Smittego. Płyta ukazała się 18 września ubiegłego roku roku i jest promowana koncertami kwartetu w Japonii, USA i całej Europie.
Szczególnym członkiem jesiennej trasy „Unfinished Business” jest Mateusz Pliniewicz. Muzyk rodem z Głogowa jest przedstawicielem młodej generacji polskiego jazzu. Absolwent katowickiego Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w klasie skrzypiec Henryka Gembalskiego. Swoje doświadczenie muzyczne zdobywał współtworząc różne projekty muzyczne, począwszy od elektronicznego duetu z Nikolą Kołodziejczykiem, poprzez kwintet free jazzowy „Nóż w wodzie”, który był ukłonem w stronę muzyki Krzysztofa Komedy. Jest liderem formacji „Emotion Trio” i kwartetu jazzowego „Wejście Ewakuacyjne”, który wykonuje jego autorski materiał oraz członkiem zespołu „On The Road” Bernarda Maseli.

W 2015 roku zespół Walk Away - wielokrotny zdobywca pierwszego miejsca w ankiecie Jazz Forum jako najlepszy zespół jazzowy - obchodzi 30- lecie swojej działalności. Zespół powstał w 1985r. z inicjatywy Krzysztofa Zawadzkiego, perkusisty, studenta Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. W pierwszym składzie zespołu brali też udział koledzy Zawadzkiego ze studiów: wibrafonista Bernard Maseli, saksofonista Adam Wendt, kontrabasista Jacek Niedziela oraz pianista Zbigniew Jakubek. Już po kilku miesiącach prób zespół zdobył I nagrodę na międzynarodowym festiwalu "Jazz nad Odrą" oraz Klucz do kariery, czyli główną nagrodę Pomorskiej Jesieni Jazzowej.
Walk Away zagrał też podczas Jazz Jamboree 85, a w dorocznej ankiecie miesięcznika Jazz Forum zdobył tytuł "nowej nadziei". Od tego momentu Walk Away rozpoczął profesjonalną karierę , koncertując w klubach i na festiwalach na całym świecie.
Z zespołem na przestrzeni ostatnich lat współpracowało wielu wspaniałych muzyków, w tym, m.in.: Bill Evans, Eric Marienthal, Dean Brown, Randy Brecker, Mike Mainieri, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak i inni.
Podczas koncertu w Głogowie gośćmi specjalnymi zespołu będą Urszula Dudziak i Dean Brown.

Wanda Johnson jest synonimem bluesa z duszą. Artystka prezentuje dojrzały, lekko jazzujący styl. Śpiewa słodko i łagodnie, a nie ostro i agresywnie. Ze smakiem miesza bluesa, soul i gospel w swojej muzyce. Jej piosenki są dobrze wyważoną mieszanką ballad i swingujących gorących kawałków. Na scenie przejawia ponadto dobre maniery i dojrzałość, co zdarza się tylko naprawdę wielkim. Jest świetną kompozytorką, a jeszcze lepszą wokalistką o wyróżniającym się głosie i szerokich możliwościach zarówno w sensie wokalnym, jak i w sensie tworzenia czegoś nowego.
Wanda Johnson urodziła się w 1963 roku w Południowej Karolinie w rodzinie o muzycznych tradycjach, jako jedna z dziewięciu sióstr. Choć z muzyką jest związana od dziecka, profesjonalnie śpiewać zaczęła dopiero w drugiej połowie lat 90.,a debiutancką płytę „Call Me Miss Wanda” wydała w 2003 roku. Jej talent eksplodował trzy lata później, kiedy to ukazała się jej druga płyta „Natural Resource”, co zaowocowało zaproszeniem do udziału w jednej z najbardziej znaczących imprez bluesowych świata – Pocono Blues Festival. Rok później na Chicago Blues Festival reakcje były równie entuzjastyczne. Wanda prezentuje świetnie wykonane, własne piosenki z łatwością nawiązuje kontakt z publicznością, w kilka sekund ujmując ją swoją bezpretensjonalną osobowością. Jej krystalicznie czysty głos, nie potrzebuje efektów ani ulepszeń.


CO? – 31. Głogowskie Spotkania Jazzowe: Dean Brown Group / Walk Away / Wanda Johnson
KTO? – Dean Brown Group: Dean Brown, Marvin Smitty Smith, Linley Marthe, Bernard Maseli, Mateusz Pliniewicz /  Walk Away: Adam Wendt, Bernard Maseli, Zbigniew Jakubek, Tomasz Grabowy, Krzysztof Zawadzki, goście specjalni: Urszula Dudziak, Dean Brown / Wanda Johnson, Tico Manley, Robbie Hegler, Tez Sherard
GDZIE? - MOK / Piwnica Artystyczna Pod Św. Mikołajem, Głogów
KIEDY? – 25/10/2015, 18:00
BILETY? – 50 zł / 60 zł (w dniu koncertu) / koncert klubowy - 35 zł