FRE3JAZZDAYS: Medulla + Atom String Quartet

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Kino Praha, Warszawa
Data: 
16.08.2012

2. FRE3JAZZDAYS FESTIWAL - STRING COLLECTION

FRE3JAZZDAYS: Medulla + Atom String Quartet

MEDULLA

Projekt braci Piotra i Pawła Steczków. Jego oryginalność opiera się na połączeniu nowoczesnych, syntetycznych brzmień z dawnymi instrumentami orientalnymi, takimi jak duduk, neyb czy kalyuka, oraz dźwiękiem elektrycznych skrzypiec. Romantyczne melodie subtelnie wplatają się w mocny, energetyczny bit i rozbudowane instrumentarium.

Specjalnie na tegoroczną edycję FRE3JAZZDAYS muzycy przygotowali wspólny koncert z sekcją smyczkową z orkiestry AUKSO. Zostaną wykorzystane także 6-strunowe elektryczne skrzypce. Cały program jest znacznie rozbudowany i poszerzony o improwizacje oraz elementy muzyki filmowej i programowej. www.medulla.eu

PAWEŁ STECZEK - muzyk, kompozytor, aranżer, instrumentalista, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, założyciel grupy Button Hackers. Jest autorem muzyki i aranżacji do inscenizacji teatralnych i filmowych. Utwory, które pisze dla zespołu Button Hackers, znalazły się m.in. na kompilacjach „Smooth Jazz Cafe” i „Chillout Cafe”.

PIOTR STECZEK - kompozytor, aranżer, skrzypek, multiinstrumentalista (w tym orientalne flety: duduk, shakuhachi, ney). Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Na co dzień skrzypek Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO oraz założyciel i lider zespołu ESUS. Twórca „2010: A Chopin Odyssey” – kompozycji zamówionej przez Instytut Adama Mickiewicza dla AUKSO i Mateusza Kołakowskiego.

ATOM STRING QUARTET

Jeden z nielicznych na świecie i pierwszy w Polsce kwartet smyczkowy grający jazz. Tworzą go skrzypkowie Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński oraz altowiolista Michał Zaborski i wiolonczelista Krzysztof Lenczowski. Od początków swojej działalności w 2009 roku zespół otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, m.in.: Grand Prix XIII Bielskiej Zadymki Jazzowej i „Złote Gęśle” na XV Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. W dorobku studyjnym zespołu znajdują się dwa albumy: „Fade in” z 2011 roku, nagrodzony Fryderykiem w kategorii „Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku”, oraz „Places” z 2012 roku. www.atomstringquartet.com

DAWID LUBOWICZ - skrzypek, którego styl i charakter improwizacji wykształcił się pod wpływem różnorodnych gatunków muzyki: klasyki, folkloru, tanga, jazzu. W 2005 roku ukończył z wyróżnieniem studia w klasie skrzypiec na Akademii Muzycznej w Warszawie. Swoje umiejętności doskonalił także podczas licznych kursów mistrzowskich u wybitnych wirtuozów, m.in. Rolanda Baldiniego, Mariny Jaszwili, Mirosława Ławrynowicza, Zorana Milenkovića, Wandy Wiłkomirskiej, Andrzeja Jagodzińskiego, Michaela Parkinsona, Garry’ego Wittnera. Jest drugim koncertmistrzem Teatru Muzycznego „Roma” w Warszawie, a także współzałożycielem kwartetów smyczkowych: „Opium”, „alTango”, „Lubowicz Jazz Quartet”, „East Wall Jazz Quartet”.

MATEUSZ SMOCZYŃSKI - skrzypek jazzowy, absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie. Współpracuje ze znakomitymi polskimi muzykami, m.in. Zbigniewem Namysłowskim, Jarosławem Śmietaną, Tomaszem Stańko, Krzesimirem Dębskim, Maciejem Strzelczykiem. Wielokrotnie koncertował z niemiecką grupą Schultzing. Ze swoim kwintetem, Mateusz Smoczyński Quintet, nagrał dwie bardzo dobrze przyjęte przez krytyków i słuchaczy płyty: „Inspirations” (poświęconą Johnowi Coltrane’owi i Zbigniewowi Seifertowi) oraz „Expressions”. Od 2012 roku muzyk jest członkiem legendarnego amerykańskiego zespołu Turtle Island Quartet, zdobywcy dwóch nagród Grammy.

MICHAŁ ZABORSKI - solista, muzyk kameralny i orkiestrowy. Od 2003 roku związany z Sinfonią Varsovią, pracuje także na stanowisku solisty w Radomskiej Orkiestrze Kameralnej. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie altówki. W 2009 roku wraz z zespołem The Transgress zwyciężył na Blues Rock Jazz Warsaw Festival w kategorii zespół jazzowy. Jako kameralista współpracował m.in. z Krzysztofem Jakowiczem, Stefanem Kamasą, Januszem Olejniczakiem, zespołami kameralnymi: Trio Chausson, Prazak Quartet, Kwartet Prima Vista.

KRZYSZTOF LENCZOWSKI - absolwent Uniwersytetu Muzycznegow Warszawie w klasie wiolonczeli. Był członkiem Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus, a od lutego 2009 roku wchodzi w skład Warszawskiej Grupy Wiolonczelowej Cellonet prowadzonej przez profesora Andrzeja Bauera. Jako gitarzysta jazzowy ukończył Policealne Studium Jazzu w Warszawie. Jest członkiem kwintetu Jazz Construction oraz kwartetu Fusionator. Wśród artystów wykonujących kompozycje lub aranżacje autorstwa Krzysztofa Lenczowskiego znaleźli się Maxim Vengerow, Leszek Możdżer, Krzesimir Dębski, Andrzej Bauer.

Kino Praha, godz. 19:00

Bilety na poszczególne koncerty: 40 zł

Karnety na całość festiwalu: 99 zł

Od 4 sierpnia w kasach Kina Praha