FORTUNA / LEMAŃCZYK / HORNBY

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Hotel Apollo, Darłówko Wschodnie
Data: 
08.07.2012

FORTUNA / LEMAŃCZYK / HORNBY

Maciej Fortuna - Magicznie Fenomenalny trębacz

Piotr Lemańczyk - Piekielnie Liberalny kontrabasista

Tyler Hornby - Totalnie Hipnotyzujący perkusista

To Trio opowie Ci swoją historię w zupełnie niespodziewany sposób. To muzyka dla odważnych, lubiących przygodę i eksplorację nowych dróg. Ich muzyka uwalnia niepoznane wcześniej emocje. Po prostu to Trio jest gwarantem tego co niezapomniane.

Zespół tworzą: jeden z najznakomitszych polskich basistów - Piotr Lemańczyk, młody, doświadczony, dwukrotnie uhonorowany tytułem Nowej Nadziei (Jazz Top 2010 i 2011) trębacz - Maciej Fortuna oraz ceniony, fenomenalny kanadyjski perkusista - Tyler Hornby. Tyler Hornby jest znany polskiej publiczności głównie ze współpracy z takimi muzykami jak Maciej Grzywacz, Maciej Sikała czy Piotr Lemańczyk. Z dwoma ostatnimi od 2009 roku współtworzą trio. Tym razem do składu obok Piotra Lemańczyka, został włączony Maciej Fortuna.

Podczas koncertu publiczność będzie mogła usłyszeć kompozycje autorstwa całej trójki. To bardzo mocny i pełen pasji skład, w którym każdy z artystów kolejno staje się liderem i prowadzi pozostałych swoją ścieżką muzyczną opowiadając własną historię. Ich muzyka - bardzo energetyczna, przejrzysta i nieposkromiona daje słuchaczowi satysfakcję z uczestniczenia w niezwykłym wydarzeniu i doświadczeniu pokazującym siłę, moc i powab muzyki, która stworzona przez trzy różne osobowości wywodzące się z różnych stron świata i różnych pokoleń, pozostaje wspólną, ponadczasową płaszczyzną porozumienia.

Maciej Fortuna to obecnie jeden z najbardziej dynamicznych jazzmanów młodego pokolenia. Od 2 lat intensywnie koncertuje z różnymi składami, również międzynarodowymi (Mack Goldsbury, Stefan Weeke, Ray Blue, Frank Parker, norweski zespół Urban Tunnels), poszukując wciąż nowych  środków wyrazu, jakie daje muzyka jazzowa i jej okolice. Ostatnio, pod wpływem muzyki skandynawskiej, eksperymentuje też z brzmieniem samej trąbki. Rok 2011 rozpoczął się dla niego szczególnie -  w styczniu został uznany za Nową Nadzieję przez czytelników Jazz Forum, chwilę po tym przyszła nominacja do Fryderyka 2011 dla debiutanckiej płyty Lost Keys, ukazują się także kolejne płyty, nagrane wcześniej z różnymi składami (Mack Goldsbury&The Polish Conncetion oraz Switch On Quintet).

Piotr Lemańczyk to muzyk, którego nie trzeba szczególnie przedstawiać - od lat koncertuje jako członek wielu czołowych polskich zespołów jazzowych. Często występuje z Maciejem Sikałą, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Januszem Muniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Adamem Pierończykiem, Jackiem Kochanem. Nawiązał też szereg kontaktów międzynarodowych - jest  jedynym europejczykiem amerykańskiego zespołu Beatlejazz, współpracuje też z gwiazdami jazzu: Jerry Bergonzi, Tim Hagans, Gary Novak, Dave Kikoski i wielu inych. Wydał także cztery autorskie płyty, które zdobyły wiele pozytywnych recenzji w prasie fachowej. Ponadto brał udział w nagraniu ponad dwudziestu płyt z topowymi artystami polskiej sceny jazzowej. Należy do grona wybijających się muzyków na europejskiej scenie jazzowej.

Tyler Hornby – jest jednym z najlepszych kanadyjskich perkusistów jazzowych. Nagrał dwa autorskie albumy “SHADOWS OF A BRIGHTER DAY” oraz “TERRAIN”. Współpracował z takimi nazwiskami jak: Bob Mitzner, Ingrid Jansen, Randy Becker, Tommy Banks, Alain Caron Ralph Bowen. Jest wykładowcą na MOUNT ROYAL COLLEGE JAZZ DIPLOMA PROGRAM i DRUMSET EDUCATION CAMP IN CALGARY. Ponadto okazjonalnie prowadzi warsztaty muzyczne w wielu krajach Europy. Studia muzyczne ukończył na UNIVERSITY OF COLORADO BOULDER w 2006 roku.

Hotel Apollo, godz. 20:30