Follow me - Wars & Kaper - film music

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Forum Przestrzenie, Kraków
Data: 
23.11.2013
Godzina: 
21:00

Jeżeli nadal nie macie planów na 23 listopada – mamy dla Was koncertową propozycję! W Forum Przestrzenie - Audiofeeling Trio przedstawi najnowszy projekt Pawła Kaczmarczyka ukazujący utwory Warsa i Kapera w nowych aranżacjach, nadających nowoczesnego szlifu tym, głęboko zakorzenionym w polskiej tradycji, piosenkom. Zapraszamy do zagłębienia się w krainę legendarnych utworów, które, choć jesteśmy tego zupełnie nieświadomi, towarzyszą nam każdego dnia i odkrycia nowych lądów muzycznych aranżacji.

Koncert jest całkowicie bezpłatny, zapraszamy!

HENRYK WARS - Pracował w wytwórni płyt gramofonowych Syrena Rekord. Potem zajął się komponowaniem. Pierwsza napisana piosenka (1926 r.) - New York Times, nie zyskała zbyt dużej popularności. Tworzył kompozycje do łącznie 53 filmów, m.in. Szpieg w masce, Manewry miłosne, do pierwszego polskiego filmu dźwiękowego - Na Sybir (1930). Tak powstało wiele przebojów. Prowadził zespół Weseli Chłopcy. Pisał piosenki dla takich gwiazd, jak Hanka Ordonówna, Eugeniusz Bodo czy Zula Pogorzelska.Po demobilizacji osiadł w USA. Tam, po początkowo niepomyślnym okresie, w 1954 roku rozpoczął współpracę z producentami filmowymi w Hollywood. W roku 1963 napisał muzykę do filmu Mój przyjaciel delfin (Flipper). Jego piosenki śpiewali m.in. Bing Crosby czy Doris Day. Komponował także utwory muzyki poważnej: poematy symfoniczne, balet, concertino.

BRONISŁAW KAPER - Kaper dziś jest głównie pamiętany jako twórca jazzowych standardów, szczególnie dwóch o światowym zasięgu: "On Green Dolphin Street" i "Invitation". Pierwszy skomponowany został przez Kapera w roku 1947 (słowa napisał Ned Washington), jako główny temat do filmu MGM pod tytułem “Green Dolphin Street”, stał się światowym szlagierem. Spopularyzował go sam Miles Davis. Drugi utwór powstał w roku 1950, jako temat do filmu "A Life of Her Own", ale rozgłos zyskał dwa lata później, już ze słowami Paula Webstera, jako... główny temat do filmu pod tym samym tytułem ("Invitation", 1952). O klasie kompozycji świadczy, jak wielu wybitnych muzyków interpretowało ten temat: w 1958 roku sięgnął poń John Coltrane (nagranie ukazało się cztery lata później, na płycie "Standard Coltrane"), nagrywali go także Joe Henderson, George Benson, Pat Metheny i inni. Z kolei w 1962 roku Kaper nominowany został do Oscara za muzykę do filmu Bunt na Bounty, zaś główny motyw "Follow Me" stał się kolejnym standardem światowej muzyki rozrywkowej.