FKŻ: Doministry Wójciński Duo & Paweł Szpura

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Pardon To Tu, Warszawa
Data: 
27.08.2012

Warszawa Singera - IX Festiwal Kultury Żydowskiej

Doministry Wójciński Duo & Paweł Szpura

Dominik Strycharski - kompozytor, flecista, wokalista, improwizator i performer. Stworzył muzykę do niezliczonej ilości spektakli teatralnych oraz teatrów tańca. Działa zarówno solo (jako Doministry), jak i w projektach: własnym Pulsarus oraz Kostas New Progrram czy Max Klezemer Band. Współpracuje lub współpracował m.in.: z Teatrem Bretoncaffe, Wojciechem Klemmem, Wojciechem Waglewskim, Maćkiem Maleńczukiem, Michałem Zadarą, Janem Peszkiem, Mikołajem Trzaską, Tomaszem Gwicińskim, Jerzym Mazzollem, Adamem Pierończykiem, Melbą Kolektyw, Frantzem Hautzingerem, Rafałem Dziemidokiem, Kazuchisa Uhichashi i wieloma, wieloma innymi. Jest twórcą futurejazzowego Pulsarusa, który wydał trzy płyty, a w tym roku nagrywa czwartą. Był członkiem awangardowych kolektywów RhPlus oraz Kostas New Program. Muzyk bez limitów.

Paweł Szpura – perkusista, którego styl jest kompilacją wielu tradycji. W jego grze można usłyszeć inspiracje perkusją czarnej i arabskiej Afryki, tradycje tureckie, a także nawiązania do amerykańskich perkusistów rockowych z lat 60-tych i 70-tych. Szpura operuje tymi stylistykami z niezwykłą lekkością, zaskakując słuchacza rozwiązaniami rytmicznymi lub wprowadzając go w głęboki trans, to sprawia, że jest kontynuatorem tradycji Eda Blackwella i Hamida Drake’a. Współpracuje m.in. z Mikołajem Trzaską, Raphaelem Rogińskim.

Ksawery Wójciński - double bass, voice, ur. W 1983r. Wszechstronny muzyk o wielkiej wrażliwości na brzmienie. Nie boi się eksperymentów. Okrzyknięty Nikiforem polskiego kontrabasu. Jego zainteresowania sięgają od muzyki dawnej aż po najbardziej wyrafinowaną improwizowaną muzykę współczesną. Współpracował z takimi muzykami jak: Mikołaj Trzaska, Michael Zerang, Hans Peter Salentin, Norris Garner,Nicole Mitchell, Gaba Kulka, Robert Rasz, Wacław Zimpel, Paweł Postaremczak, Raphael Roginski, Robert Kusiołek, Krzysztof Dys, Szymon i Maurycy Wójcińscy. Współtworzy takie formacje jak legendarne Emergency i Hera. Koncertuje w kraju i za granicą. Jest znany również ze swych wokalnych eksperymentów, które przywodzą na myśl ducha takich artystów jak Tom Waits, Frank Zappa czy Freddie Mercury. Jest artystą wiecznie poszukującym.

Pardon To Tu, godz. 21:00

wstęp wolny