Etran Finatawa

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Pardon To Tu, Warszawa
Data: 
11.06.2014
Godzina: 
20.30
Czas trwania: 
11.06.2014
Etran Finatawa - zespół założony w 2004 r. jako symbol pokoju pomiędzy koczowniczymi plemionami Tuaregów i Wodaabe. W Nigrze mają status grupy kultowej. W 2006 r. zagrali na zaproszenie Petera Gabriela na festiwalu WOMAD i tam zaczęła się ich światowa podróż po, jak dotąd, 44 krajach na wszystkich kontynentach. 
 
Etran Finatawa już na stałe zapisali się w naszej świadomości, jako twórcy muzyki tuareskiej. Jeszcze przed oficjalną premierą najnowszej płyty, Etran Finatawa zostali docenieni za niepowtarzalne brzmienie saharyjskiego bluesa, które niewątpliwie wyróżnia się w natłoku nagrań innych tuareskich zespołów, tak popularnych w ostatnich czasach.
 
Siłą Etran Finatawa jest nie tylko brzmienie, określane jako „tuareski blues”, ale przede wszystkim teksty. Etran Finatawa mówią o skomplikowanej sytuacji politycznej w Mali, przyglądają się skomplikowanym zależnościom kulturowym mieszkańców Nigru, przybliżają słuchaczom specyficzny styl życia Nomadów i w końcu – bez żadnych skrupułów wydają opinie na temat sytuacji ekonomicznej swoich rodzinnych ziem.
 
Alhousseini Mohamed Anivolla - lead voice, solo guitar, percussion
Bammo Agonla - lead voice, percussion, dance
Mamane Tankari - percussion, backing vocals, dance
Goumar Abdouljamil - percussion, backing vocals, 2nd guitar
Zaid Ag Abdouljamil - Calebash, Tendé