Enter Music Festival: Jacek Kochan / Dominik Wania / Leszek Możdżer

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Koszalińska 15, nad Jeziorem Strzeszyńskim, Poznań
Data: 
18.06.2014
Godzina: 
22:30

W dniach 17-18 czerwca nad poznańskim Jeziorem Strzeszyńskim rusza czwarta edycja Enter Music Festival. W tym roku dyrektor artystyczny imprezy - Leszek Możdżer - zaprosił plejadę znakomitych artystów: 3 Cohens Sextet, Mariusa Neseta i Trondheim Jazz Orchestra, Shai'a Maestro Trio oraz Bartosz Dworak Quartet, Jacka Kochana i Dominika Wanię. Dodatkową atrakcją będzie powtórne wykonanie przez Leszka Możdżera słynnego „Piano Phase” Steve’a Reicha. Na zamknięcie festiwalu koncert-premiera albumu „Third od three” Jacka Kochana z udziałem Dominika Wani i Leszka Możdżera.

Jacek Kochan – kompozytor, aranżer, perkusjonista, absolwent ASP w Krakowie. Studiował muzykę w klasie perkusjii i wibrafonu w Grant MacEvan College w Edmonton. W 1981r. wyjechał do USA i przez dwa lata mieszkał w Nowym Jorku, gdzie studiował u Jaco Pastorius’a, Mike Clark’a i Robie Gonzalez’a.  W połowie lat 80-tych przeniósł się do Kanady i zamieszkał w Montrealu, gdzie brał czynny udział w życiu muzycznym. W 1990 r. przeniósł się do Toronto gdzie kontynuował swoją działalność. Nagrywał i pracował z artystami kanadyjskimi i amerykańskimi. W 1995r. powrócił do Europy, gdzie kontynuuje swoją działalność. Współpracuje z wieloma formacjami muzycznymi muzycznymi takimi jak: JACEK KOCHAN & CO., AJEE, WAGON 8, BERGONZI, KOCHAN LEMANCZYK TRIO, PAANSORI PROJECT, SHARING SPACES, ALSAMPLES czy PAPERSONUS. Występował z nimi na wielu festiwalach i koncertach nowej muzyki improwizowanej, jazzowej i współczesnej. Dokonania artystyczne Jacka Kochana cechują się bogatymi aranżacjami, dbałością o szczegóły oraz swoistym improwizatorskim rozmachem w grze na perkusji. Jako instrumentalista jest muzykiem szerokich zainteresowań stylistycznych.

Dominik Wania Jest czynnym muzykiem sesyjnym. Współpracuje i występuje ze znakomitościami sceny jazzowej polskiej i zagranicznej: Tomasz Stańko, Piotr Baron, Jacek Kochan, Maciej Sikała, Adam Pierończyk, Piotr Wojtasik, Grzegorz Nagórski, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Bronisław Suchanek, Zbigniew Wegehaupt, Marcus Miller, Joey Baron, Anders Jormin, Lee Konitz, David Liebman, George Garzone, Eddie Henderson, Nguyen Le, Gary Thomas, Marilyn Mazur. Uczestniczy także w projektach z muzykami młodego pokolenia: Maciej Obara International Quartet, Noise Trio (muz. elektroniczna z elem. jazzu). W swoim dorobku ma nagrania dla Radia i Telewizji oraz płytowe. Koncertował w wielu krajach Europy, w Azji oraz w USA.
Oprócz czynnej działalności koncertowej prowadzi także działalność dydaktyczną na stanowisku adiunkta w Katedrze Muzyki Współczesnej, Jazzu i Perkusji w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz jako wykładowca w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.
W czerwcu 2013r. nakładem wydawnictwa ForTune®, ukazał się pierwszy autorski album Dominik Wania Trio „RAVEL”, prezentujący jazzowe opracowanie jednego z wybitnych dzieł fortepianowych Maurice Ravela „Miroirs”.
W kwietniu 2014r. Dominik Wania został uhonorowany nagrodą TVP Kultura „Gwarancje Kultury 2014” oraz dwiema nagrodami Fryderyk 2014 w kategoriach Jazzowy Album Roku i Debiut Roku.

Leszek Możdżer jest jednym z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, pianista światowej klasy, odważny eksplorator, oryginalny twórca posiadający własny język muzyczny. Wszechstronność, wrażliwość i wyobraźnia- to cechy którymi bez wątpienia określić można Leszka Możdżera. Jego muzykę trudno zamknąć w gatunkowych ramach, on sam nawet nie próbuje : woli rozwój, zwłaszcza ten we wszystkich kierunkach.
Urodził się 23 marca 1971 roku w Gdańsku, naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia i przeszedłszy wszystkie szczeble edukacji uzyskał dyplom gdańskiej Akademii Muzycznej w 1996 roku. Jazzem zainteresował się w klasie maturalnej, zdobywał pierwsze szlify w zespole klarnecisty Emila Kowalskiego, oraz w zespole Miłość założonym przez Tymona Tymańskiego. We wczesnych latach działalności muzycznej był również członkiem kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego oraz Quintessence Eryka Kulma. W roku 1993 otrzymał wyróżnienie indywidualne na Jazz Juniors i była to pierwsza kropla z deszczu nagród, jakie na niego spadły. Od tamtego czasu zwyciężał we wszystkich (z jednym wyjątkiem) ankietach czytelników „Jazz Forum” w kategorii Pianista Roku, zaś trzy razy został uznany Muzykiem Roku (1995,1996, 2011).
Już od wielu lat Możdżer zaprasza do swoich przedsięwzięć wybitnych muzyków z całego świata. Założone przez niego trio Możdżer – Danielsson – Fresco nagrało dwie rewelacyjne płyty: The Time (2005) oraz Between Us And The Light (2006), ta druga osiągnęła pułap podwójnej platyny w dwa tygodnie po swojej premierze. Leszek Możdżer występował już niemal w całej Europie, w USA, Kanadzie, Ameryce Południowej (w Chile grał koncert dla 15,000 osób), a także w Chinach, Japonii, Malezji i Singapurze. Od 2011 roku związany jest prestiżową wytwórnią ACT, w której wydał jedną z najbardziej docenionych płyt „Komeda” – poświęconych interpetacjom utworów tego wybitnego kompozytora.

KTO? – Jacek Kochan, Leszek Możdżer, Dominik Wania
GDZIE? – Koszalińska 15, nad Jeziorem Strzeszyńskim, Poznań
KIEDY? – 18/06/2014, 22:30
BILETY? – 180 zł (karnet), 110 zł (bilet jednodniowy)