The Electrics

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Pardon, To Tu, Warszawa
Data: 
06.10.2014
Godzina: 
20:30

'The Electrics' istnieje od 2000 roku, a ich koncerty są uważane za wyjątkowe. Rzadko kiedy słychać tak zgrany, a przy tym improwizujący zespół, który tworzy niemiecki trębacz, innowator Axel Dörner, szwedzki saksofonista i klarnecista Sture Ericson, kanadyjski kontrabasista Joe Williamson i szwedzki perkusista Raymond Strid. 6-go października w Pardon, To Tu wystąpią na jedynym koncercie w Polsce.

The Electrics wydali dwa CD ”Chain of Accidents” oraz ”Live at Glenn Miller Café”, obydwie w Ayler Records, a trzecia, również na LP - ”Fylkingen” w wytwórni ILK. Zespół koncertował wielokrotnie po Europie i Ameryce Północnej i występował na międzynarodowych festiwalach w Vancouver, Seattle, Nickelsdorf, Tampere, Mulhouse, Lisboa, Cerkno oraz Belgradzie.

Axel Dörner - niemiecki trębacz i kompozytor, wirtuoz i innowator, znany ze swoich fenomenalnych występów na żywo. Dörner to wszechstronny muzyk światowego formatu. Jego szerokie spektrum działań muzycznych oscyluje zarówno wokół bebopu, free jazzu, free improv, jak i muzyki elektronicznej, przybierając nawet formę performance. Wykształcił nowatorski, wyjątkowy sposób gry na trąbce.

W późnych latach 90-tych, podobnie jak Radu Malfatti, John Butcher oraz Franz Hautzinger, rozwinął odmienny “język” swojego instrumentu, skupiając się na brzmieniu własnego oddechu. Jest laureatem prestiżowej nagrody jazzowej SWR-Jazzpreis, inicjatorem i członkiem wielu znaczących międzynarodowych projektów muzycznych. Współpracuje z wieloma wybitnymi artystami, m.in. z Chicago (Ken Vandermark, Fred Lonberg-Holm, Michael Zerang), Tokio (Otomo Yoshihide, Sashiko M, Nakamura Toshimaru), Sidney (Jim Denley), Berlina (Sven-Ake Johansson, Alexander von Schlippenbach).

Sture Ericson - spędził kilka lat jako członek znanego na międzynarodowej scenie, szwedzkiego zespołu Position Alpha, a po licznych doraźnych przygodach z muzykami takimi jak Rhodri Davies, Chris Burn, Derek Bailey i Fred Lohnberg Holm, zdecydował, że The Elecrtics jest bandem, w którym czuje się obecnie najlepiej.

Joe Williamson - urodzony w Kanadzie w 1970 roku, objeżdżał świat jako kontrabasista w przeróżnych składach. Na chwilę obecną osiadły w Sztokholmie. Ostatnie projekty w jakich brał udzieł to m.in. Still Creek, Trapist, Alex Ward and The Dead Ends, Tobias Delius 4tet, Weird Weapons, the Duck Baker Trio, King of Herrings

Raymond Strid - czołowa postać szwedzkiej sceny improwizacji. Od samego początku był uzależniony od słuchania muzyki. Bardzo często zajmowało mu to nawet osiem godzin dziennie, co w finale przyczyniło się do samodzielnej nauki gry na instrumentach. Bez odpowiedniego wykształcenia muzycznego, perkusja wydała mu się najłatwiejszym polem popisu. Jego główną inspiracją byli tacy muzycy jak Han Bennink, Paul Lytton czy Tony Oxley.

Pierwszy swój koncert zagrał 30-go sierpnia 1977 roku, następnie występował w Sztokholmie z różnymi lokalnymi zespołami. W roku 1988 wraz z Matsem Gustafssonem i Stenem Sandell`em stworzyli trio o nazwie GUSH. To był początek wielu następnych projektów, w których brał udział, m.in.: Guy/Gustafsson/Strid, Crispell/Jormin/ Strid, free jazz trio LSB (Fredrik Ljungkvist i Johan Berthling).

W roku 2000 światło dzienne ujrzał projekt „The Electrics” (Axel Dörner, Sture Ericson oraz Ingebrigt Haker-Flaten), w tym samym roku Raymond stał się członkiem the Barry Guy New Orchestra. Od tego okresu Raymond Strid bierze udział w głównych europejskich oraz północno amerykańskich festiwalach muzyki improwizowanej oraz freejazz`owej, często łącząc i miksując oba style.

CO? – The Electrics
KTO? – Axel Dörner, Sture Ericson, Raymond Strid, Joe Williamson
GDZIE? – Pardon, To Tu, Warszawa
KIEDY? – 06/10/2014, 20:30
BILETY? – 25 zł