EJF: ATOM STRING QUARTET

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Synagoga Pod Białym Bocianem, Wrocław
Data: 
15.01.2012

Ethno Jazz Festival

ATOM STRING QUARTET

Dawid Lubowicz – violin

Mateusz Smoczyński – violin

Michał Zaborski – viola

Krzysztof Lenczowski - cello

Atom String Quartet jest jednym z nielicznych na świecie i pierwszym w Polsce kwartetem smyczkowym grającym jazz. Zespół tworzą – Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński na skrzypcach, Michał Zaborski na altówce oraz Krzysztof Lenczowski na wiolonczeli. Są to muzycy, którzy na co dzień prowadzą własne zespoły oraz występują z najlepszymi polskimi artystami. Atom String Quartet wykonuje głównie własne kompozycje, które dzięki zastosowaniu tak nietypowej dla muzyki jazzowej obsady wykonawczej, brzmią bardzo nowocześnie i oryginalnie. Ten obiecujący kwartet stale zyskuje rozgłos i uznanie, w ostatnim czasie zdobył stypendium w programie Młoda Polska, przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Grand Prix Bielskiej Zadymki Jazzowej oraz został nominowany do nagrody Grand Prix Jazz Melomani w kategorii Nowa Nadzieja Roku 2010.

Dawid Lubowicz to skrzypek, którego styl i charakter improwizacji wykształcił się pod wpływem różnorodnych gatunków muzyki: klasyki, folkloru, tanga, jazzu. Pochodzi ze znanej zakopiańskiej rodziny muzycznej. W 2005 roku ukończył z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, w klasie skrzypiec klasycznych prof. Konstantego Andrzeja – Kulki. Umiejętności doskonalił także podczas licznych kursów mistrzowskich u wybitnych wirtuozów, m.in. Rolanda Baldiniego, Mariny Jaszwili, Mirosława Ławrynowicza, Zorana Milenkovića, Wandy Wiłkomirskiej, Andrzeja Jagodzińskiego, Michaela Parkinsona, Garry’ego Wittnera. Dawid Lubowicz jest laureatem wielu festiwali i konkursów. Obecnie jest drugim koncertmistrzem Teatru Muzycznego „Roma” w Warszawie, a także współzałożycielem takich zespołów jak: kwartet smyczkowy „Opium”, ”alTango”, „Lubowicz Jazz Quartet” oraz „East Wall Jazz Quartet”.

Mateusz Smoczyński absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest skrzypkiem jazzowym, który zadebiutował w 1999 r. na Jazz Campingu „Kalatówki” z Quintetem Jacka Namysłowskiego. Z zespołem tym zdobył również wiele nagród i wyróżnień. Współpracuje z najlepszymi Polskimi muzykami m.in. Zbigniewem Namysłowskim, Jarosławem Śmietana, Krzesimirem Dębskim, Maciejem Strzelczykiem, Januszem Skowronem, Kazimierzem Jonkiszem, Zbigniewem Wegehauptem, Grzechem Piotrowskim, André Ochodlo oraz Krzysztofem Herdzinem. Jest liderem kwintetu, w którym gra Konrad Zemler na gitarze, jego starszy brat Jan na fortepianie, Wojciech Pulcyn na kontrabasie i Łukasz Żyta na perkusji. Z zespołem tym nagrał swoją debiutancka płytę „Inspirations”, poświęconą jego dwóm największym inspiracjom – Johnowi Coltrane’owi i Zbigniewowi Seifertowi. W roku 2008 została wydana kolejna płyta kwintetu Mateusza – „Expressions”. Wiosną 2010 roku miała miejsce premiera płyty z najnowszym projektem Mateusza – „New Trio”, w którym u boku skrzypka pojawia się jego brat – Jan Smoczyński (tym razem w roli Hammondzisty) oraz gwiazda rosyjskiej perkusji – Alexander Zinger.

Michał Zaborski w 2004 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Brał udział w licznych konkursach altówkowych. W 2009 roku wraz z zespołem The Transgress zwyciężył na „Blues Rock Jazz Warsaw Festival” w kategorii zespół jazzowy. Z tym samym zespołem wystąpił również w Sali Kongresowej jako support przed triem ”Medeski, Martin & Wood”. Wystąpił też jako solista z orkiestrą Filharmonii Lubelskiej wykonując ”Harolda w Italii” Hectora Berlioza. Jest członkiem orkiestr: Sinfonia Varsovia oraz Radomska Orkiestra Kameralna.

Krzysztof Lenczowski  jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie wiolonczeli. Od kwietnia 2008 r. do listopada 2009 r. pracował w Polskiej Orkiestrze Sinfonia Iuventus, a od lutego 2009 r. wchodzi w skład Warszawskiej Grupy Wiolonczelowej Cellonet prowadzonej przez prof. Andrzeja Bauera . Jako gitarzysta jazzowy ukończył Policealne Studium Jazzu im. H. Majewskiego w Warszawie w klasie prof. Piotra Lemańskiego. Jest członkiem kwintetu Jazz Construction, oraz kwartetu Fusionator. Wśród artystów wykonujących kompozycje lub aranżacje autorstwa Krzysztofa Lenczowskiego znaleźli się: Maxim Vengerow, Leszek Możdżer, Krzesimir Dębski, Andrzej Bauer, oraz wielu innych wybitnych muzyków zarówno z kręgu muzyki poważnej, jak i jazzowej.

Synagoga Pod Białym Bocianem, godz. 19:00

bilety: 40 zł – I miejsca, 30 zł – II miejsca, 20 zł – wejściówki (studenci i uczniowie)

rezerwacje: bilety@ o2.pl

Sprzedaż we Wrocławiu

CiK, Rynek Ratusz 24

Hala Stulecia, ul. Wystawowa 1

Sklep Muzyczny De'Molika,

ul. Kazimierza Wielkiego 65

Sprzedaż na terenie całego kraju Salony EMPiK Sklepy MediaMarkt

Sprzedaż w internecie

www.ticketpro.pl

www.eventim.pl

www.biletin.pl