Eddie Henderson / Tomek Grochot Quintet

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Lusławice
Data: 
13.07.2014
Godzina: 
19:00

13-go lipca w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach wystąpi Eddie Henderson oraz Tomek Grochot Quintet.

Eddie Henderson - Wybitny amerykański trębacz jazzowy, profesor prestiżowej nowojorskiej The Julliard School, spadkobierca Louisa Amstronga, Milesa Davisa, Freddiego Hubbarda i Lee Morgana. Grał na stałe z Mwandishi Herbim Hancockiem w jego sekstecie, współpracował ponadto między innymi z takimi sławami, jak Max Roach, Jimmy Cobb, Philly Joe Jones, Elvin Jones, McCoy Tyner, Art Blakey Jazz Messengers, Dexter Gordon, Roy Haynes, Joe Henderson, Victor Lewis, Benny Golson, Billy Hart, Bennie Maupin, Al Foster, John Scofield, Billy Harper i licznymi innymi. Dziś obowiązki profesorskie znakomicie łączy z intensywnym życiem koncertowym, grając na całym świecie z wieloma muzykami, przede wszystkim z Mingus Big Band, Eddie Henderson Quartet, The Cookers, Billy Harper Quintet, a od chwili nagrania albumu „My Stories” z Tomek Grochot Quintet. 

Tomek Grochot Quintet powstał w 2006 r. Założycielem i liderem zespołu jest wybitny perkusista, perkusjonista i kompozytor jazzowy, muzyk współpracujący z licznymi znakomitymi artystami, wśród których znajdują się m.in. Nigel Kennedy, Jarosław Śmietana, Garry Bartz, Nippy Noya, Howard Levy, Janusz Muniak, Adam Pierończyk, Piotr Baron, Piotr Wojtasik, Maciej Sikała i wielu innych. Tym razem Tomek Grochot Quintet wystąpi z legendarnym nowojorskim trębaczem Eddie’m Hendersonem w programie złożonym z wybranych utworów z obu projektów, jakie kwintet zrealizował z udziałem Hendersona: „MY STORIES” - albumu, który ukazał się w 2010 r. oraz oczekującego na wydanie "IN AMERICA" , który został zarejestrowany w 2012 r. w Chicago. 

W programie koncertu znajdą się zatem zarówno znane już fanom jazzu - inspirowane podróżami, nurkowaniem wśród raf koralowych czy oczekiwaniem na narodziny pierwszego synka - muzyczne opowieści z „My Stories”, jak również najnowsze autorskie utwory Grochota: "Old & New", "Song For Eddie Henderson", "Thirteen" czy "American Mood". Słuchacze spotkają się z całą gamą muzycznych emocji, od utworów energicznych i żywiołowych do przejmujących, nostalgicznych ballad. Obok lidera i autora wszystkich kompozycji Tomasza Grochota na perkusji oraz niewątpliwie szczególnej postaci w historii światowego jazzu, jaką jest Eddie Henderson na trąbce i fluegelhornie, wystąpią: na fortepianie Krzysztof Herdzin – wybitny pianista, kompozytor i aranżer, na saksofonach Mateusz Śliwa – młoda siła polskiego saksofonu oraz na kontrabasie Łukasz Makowski - znakomity muzyk, od niedawna członek wszystkich muzycznych projektów Grochota.

CO? – Eddie Henderson / Tomek Grochot Quintet
KTO? – Tomek Grochot, Eddie Henderson, Krzysztof Herdzin,  Łukasz Makowski, Mateusz Śliwa.
GDZIE? – Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Lusławice
KIEDY? – 13/07/2014, 19:00