EABS

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Białostocki Ośrodek Kultury
Data: 
25.05.2018
Godzina: 
21:00

Grupa EABS wystapi 25 maja, w Białostockim Ośrodeku Kultury, w ramach 33. Dni Sztuki Współczesnej.

W ostatnich latach coraz wyraźniejsza jest "zmiana warty" w jazzie, czego dowodem jest popularność artystów zza oceanu takich jak Robert Glasper, Kamasi Washington czy zespołu BadBadNotGood. Również w Europie można mówić o nowej fali czy wręcz o renesansie jazzu, którego przedstawicielami są zbierający coraz większe uznanie i rozgłos tacy brytyjscy muzycy jak Shabaka Hutchings, Ruby Rushton i Moses Boyd, czy kolektyw Yussef Kamaal.

Do tej grupy można także zaliczyć wrocławski septet EABS, kontynuujący tradycję polskiej szkoły jazzu, wymykający się równocześnie wielu brzmieniowym schematom i prezentujący zupełnie nowe podejście, przeciwstawiające się utartym muzycznym standardom. Zespół jest odpowiedzią na powiew wiatru płynącego z Los Angeles przez Londyn nad samą Odrę. Do Wrocławia.

Debiutancki krążek EABS, „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)” w całości poświęcony jest twórczości legendy polskiego jazzu - Krzysztofa Komedy. Tego wybitnego kompozytora nikomu nie trzeba przedstawiać. Jego twórczość do dziś inspiruje młodych twórców, czego najlepszym przykładem jest i ten album. Okres „postkomedowski” zaowocował wieloma hołdami dla artysty w postaci najrozmaitszych krążków, na których wielokrotnie zinterpretowano najsłynniejsze utwory legendarnego jazzmana. „Repetitions” to analiza twórczości artysty z lat 1962-1967. To powtórka Komedy mniej znanego, a zarazem dogłębniej zbadanego.

CO? – EABS
KTO? – Marek Pędziwiatr, Marcin Rak, Vojto Monteu, Paweł Stachowiak, Spisek Jednego, Olaf Węgier, Jakub Kurek
GDZIE? – Białostocki Ośrodek Kultury, Białystok
KIEDY? – 25/05/2018, 21:00