Dominik Bukowski & Wacław Zimpel / Jazzpospolita

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Klub Żak, Gdańsk
Data: 
14.03.2015
Godzina: 
20:00

14-go marca w gdańskim klubie Żak wystąpią na współnym koncercie Dominik Bukowski i Wacław Zimpel. Po nich na scenie pojaw się grupa Jazzpospolita, promująca materiał ze swojej ostatniej płyty "Jazzpo!".

Dominik Bukowski - wibrafonista, kompozytor, absolwent Katowickiej Akademii Muzycznej (Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej). Zdobywca indywidualnego wyróżnienia na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Jazzowych w Gdyni (1999) oraz zwycięzca konkursu Bielskiej Zadymki Jazzowej 2002. Od 2003 zajmuje II miejsce w kategorii wibrafon roku w ankiecie Jazz Forum. Nagrał ponad 30 płyt. Jego album Projektor znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt 2005 roku według miesięcznika Jazz Forum, zaś Vice Versa została nominowana do nagrody Fryderyki 2010. Jako sideman został wyróżniony Złotą Płytą za album Melisa Przemka Dyakowskiego, której producentem był Leszek Możdżer. W 2013 album Kropla słowa Krystyny Stańko, do której Bukowski skomponował większość materiału muzycznego, został Płytą Roku według czytelników Jazz Forum. Współpracował i nagrywał z takimi muzykami jak: Tim Hagans, Cikada Quartet, Brian Melvin, Janusz Muniak, Leszek Możdżer, Piotr Wojtasik, Maciej Sikała i inni. Koncertował w większości krajów europejskich.

Wacław Zimpel - klasycznie wykształcony klarnecista oraz kompozytor. Największe inspiracje czerpie z sakralnej i rytualnej muzyki różnych kultur.  W swoich kompozycjach często odnosi się do dawnych kompozytorów tworząc swoiste, współczesne polemiki lub komentarze muzycznych tradycji. Jest liderem polskiego zespołu Hera, polsko-niemieckiego Wacław Zimpel Quartet, hindusko-polskiej formacji Saagara, osadzonej w tradycji muzyki karnatyckiej oraz warszawskiego nonetu ToTu Orchestra. Współtworzy Resonance, orkiestrę Kena Vandermarka. Współpracuje również z: Hamidem Drakiem, Joe McPhee, Mikołajem Trzaską, Michaelem Zerangiem, Klausem Kugelem, Christianem Ramondem, Ghiridarem Udupą, Stevem Swellem, Bobbym Few, Markiem Tokarem czy Perrym Robinsonem. Jest najmłodszym laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Poznania. Jego Wacław Zimpel To Tu Orchestra - Nature Moves znalazł się na wysokiej pozycji w licznych niezależnych notowaniach „najlepszy album jazzowy 2014 roku”.

Jazzpospolita, obecna na scenie od 2009 roku, stała się jednym z ciekawszych zjawisk muzycznych. Zespół w ciągu pięciu lat wydał trzy płyty i zagrał około 150 koncertów w Europie i Polsce. Działając w niezmienionym czteroosobowym składzie – gitara, bas, klawisze, perkusja – wypracował własne, rozpoznawalne brzmienie i zdobył liczną grupę fanów.  Siłę Jazzpo – jak często o grupie mówią fani – stanowią oryginalne kompozycje, sytuujące zespół na styku jazzu, post-rocka i elektroniki. Połączenie jazzowych harmonii, rockowych brzmień i klubowej dynamiki powoduje, że Jazzpospolita zjednuje sobie zwolenników z bardzo różnych kręgów i z powodzeniem występuje nie tylko na klubowych koncertach, ale też na dużych festiwalach jazzowych i popowo-rockowych.

CO? - Dominik Bukowski & Wacław Zimpel / Jazzpospolita
KTO? - Dominik Bukowski, Wacław Zimpel /Jazzpospolita: Stefan Nowakowski, Wojtek Oleksiak, Michał Przerwa-Tetmajer, Michał Załęski
GDZIE? - Klub Żak, Gdańsk
KIEDY? - 14/03/2015, 20:00
BILETY?:
13,- I pula / 23,- II pula - zniżka na Kartę Dużej Rodziny
20,- I pula / 30,- II pula - zniżka dla studentów, uczniów, seniorów
30,- I pula / 40,- II pula - zniżka na Kartę do Kultury
40,- I pula / 50,- II pula