Dni Muzyki Nowej: CIKADA QUARTET feat. DOMINIK BUKOWSKI

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Klub Żak, Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197, Sala suwnicowa
Data: 
18.01.2014
Godzina: 
20:00

Dzięki DMN trójmiejska publiczność miała okazje po raz pierwszy usłyszeć w 2012 roku legendarny KRONOS QUARTET. W 2014 roku po raz pierwszy do Gdańska przyjedzie inny sławny kwartet smyczkowy, wykonywujący muzykę współczesną: CIKADA QUARTET. Razem z DOMINIKIEM BUKOWSKIM wykonają między innymi kompozycję Leszka Możdżera specjalnie napisaną dla festiwalu DMN.
CIKADA QUARTET powstał w kwietniu 1989 roku w Oslo i jest częścią CIKADA ENSEMBLE. Jest uznawany za jeden z najbardziej liczących się w świecie kwartetów wykonujących muzykę współczesną. Wykonuje muzykę XX wieku, a także dzieła pisane specjalnie dla Cikady. W Polsce kwartet gościł wielokrotnie, m.in. na festiwalu „Warszawska Jesień”, na festiwalu „Łańcuch III” (poświęconemu Witoldowi Lutosławskiemu), we Wrocławiu na festiwalu „Musica Electronica Nova”, a jako CIKADA ENSEMBLE na festiwalu Sacrum Profanum.
Zainteresowania muzyczne zespołu koncentrują się na norweskiej i skandynawskiej muzyce współczesnej. Repertuar jednak stale się poszerza. Cikada zamawia utwory u różnych kompozytorów z całego świata i dokonuje ich prawykonań, a także prezentuje programy monograficzne, m.in. z muzyką Johna Cage'a, Mortona Feldmana, Iannisa Xenakisa, Franco Donatoniego czy Luigiego Nono. Zespół zaprasza do współpracy wielu wybitnych artystów, takich jak: Rolf Wallin, Celilie Ore, Arne Nordheim, Stefano Gervanosi, Asbjorn Schaathun, Eivind Buene, James Dillon, Arild Andersen, Trygve Seim, Anette Peacock. Cikada występuje w różnych składach: w pełnej obsadzie jako Cikada Ensemble oraz jako kwartet smyczkowy lub duet. Z inicjatywy formacji zrodził się festiwal muzyki współczesnej Ultima w Oslo. Cikada ma w fonograficznym dorobku ponad 30 albumów, m.in. Birds and Bells Benta Sørensena, z Christianem Lindbergiem i Oslo Sinfonietta (ECM).

CIKADA QUARTET feat. DOMINIK BUKOWSKI
Karin Hellqvist – Violin / Odd Hannisdal – Violin / Benedik Foss – Viola / Johannes Martens – Cello / Dominik Bukowski - Vibraphone
PROGRAM:
1. Hans Abrahamsen - quartet no 3.
2. Krzysztof Penderecki - quartet no 1.
3. Carola Bauckholdt – „Lichtung"
4. prawykonanie kompozycji Leszka MożdżeraKARNETY (na całość, limitowana pula, w sprzedaży tylko do 23.12.2013 lub do wyczerpania puli, sprzedaż od 3.12.2013 tylko przez eventim.pl): 65 zł

BILETY (na 18.01 i 19.01):
normalne: przedsprzedaż 40 zł / 50 zł

Zniżki (dotyczy wszystkich dni):
studenci*, uczniowie*, seniorzy: przedsprzedaż 18 zł / 28 zł
KdK*, KDR* (limitowana pula): przedsprzedaż 15 zł / 25 zł

* sprzedaż karnetów wyłącznie w Klubie Żak, za okazaniem ważnej legitymacji oraz właściwej Karty przy zakupie karnetów (1 legitymacja – 1 karnet).

Uwaga: „Kup pod choinkę bilet na Dni Muzyki Nowej” to karnety/bilety kolekcjonerskie na konkretne dni DMN wydane jako KARTKI ŚWIĄTECZNE. Można je nabywać wyłącznie w Żaku od 6.12 do 23.12.2013 (lub do wyczerpania całkowitej puli)