DMN: MARCIN MASECKI „KUNST DER FUGE” / STEFAN WESOŁOWSKI „WOODWINDS MADRIGALS”

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Klub Żak, Gdańsk
Data: 
12.04.2013

Dni Muzyki Nowej

MARCIN MASECKI „KUNST DER FUGE”

Marcin Masecki - rocznik 1982, pianista, absolwent Berklee College of Music w Bostonie. Gra jazz i muzykę poważną. Współpracował i współpracuje z takimi artystami, jak Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Wojciech Waglewski, Macio Moretti, Raphael Rogiński. W 2012 wydał album Die Kunst der Fuge. Jest to autorska, także w kwestii techniki nagrania (Sztukę fugi Masecki zarejestrował na dyktafon), wersja niedokończonego dzieła Bacha - celowo „brudna” brzmieniowo i choćby przez to prowokacyjna, uznana jednak przez wielu krytyków za wydarzenie roku. We wrześniu ubiegłego roku ukazała się płyta jego sekstetu Profesjonalizm. Nominowany do Paszportów "Polityki" za 2012 rok za to, że jako błyskotliwy pianista i kompozytor erudyta z humorem, inteligencją i bezczelnym wdziękiem wywraca i przedefiniowuje muzyczne kanony.

STEFAN WESOŁOWSKI „WOODWINDS MADRIGALS”

Stefan Wesołowski - rocznik 1985, kompozytor i skrzypek, absolwent Academia Musicale de Villecroze (Francja), laureat J&A Beare Solo Bach Competition w Londynie (2006), Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców (2007). Od szesnastego roku życia pisał pieśni liturgiczne dla gdańskiego klasztoru oo. Dominikanów, które są dziś wykonywane w ośrodkach dominikańskich w całej Polsce i za granicą. W 2008 roku ukazał się jego debiutancki album Kompleta (Gusstaff Records | Fundacja Pointa 2008, sfinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury); jest współautorem dwóch albumów Jacaszka (Treny, Gusstaff Records | Miasmah 2008 i Pentral, Gusstaff Records 2009). Album Treny zyskał ogromne uznanie krytyków, zyskując tytuł płyty roku wg portalu Nowa Muzyka, jednej z 10 najlepszych płyt roku według magazynu "Przekrój", jednej z 10 najważniejszych płyt roku według wpływowego brytyjskiego portalu Boomkat. Zaowocował także występami na wielu ważnych festiwalach muzycznych - Heineken Open'er Festival (Gdynia), Tauron Nowa Muzyka (Katowice), Unsound (Kraków i Nowy Jork, USA), Off Festival. Wesołowski i Jacaszek współtworzyli także muzykę do dwóch filmów Jana Komasy - Golgota Wrocławska (2009) i Sala Samobójców (2011).

Muzyka Stefana Wesołowskiego stanowiła ilustrację muzyczną wielu filmów, spektakli i wernisaży, między innymi spektakularnej instalacji Thyry Hilden i Pio Diaza Holy Trinity on Fire, spektaklu Fizycznego Teatru Tańca Iwony Gilarskiej - Z nieba do ziemi w reżyserii Marcela Leemanna (Szwajcaria). Regularnie nagrywa także dla wytwórni Few Quiet People; na wydanej w 2011 roku kompilacji znalazł się inspirowany krajobrazem Stoczni Gdańskiej utwór Shipyard (FQP, 2011). W 2012 roku nakładem Few Quiet People ukazał się album 281011 duetu Wesołowski - Kaliski będący zapisem wspólnej improwizacji, zaś na wydanej pod koniec 2012 roku kompilacji Scary Playgrounds znalazł się utwór Hoarfrost. Tego samego roku Stefan Wesołowski, wspólnie z Hatti Vatti, przygotował specjalnie na Sopot Film Festival ścieżkę dźwiękową do pierwszego filmu dokumentalnego w historii - Nanook of the North z 1922 roku. W tej chwili Stefan Wesołowski ukończył pracę nad swoim najnowszym albumem Liebestod, który zostanie wydany w amerykańskiej wytwórni Important Records.

Klub Żak, g. 20:00