DIKNU SCHNEEBERGER TRIO (Austria)

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Blue Note, Poznań
Data: 
19.10.2013
Godzina: 
20:00

Diknu Schneeberger łączy doskonałą technikę z umiłowaniem do zabawy dźwiękiem i dzięki naturalnej muzykalności, wyczuciu rytmu i pomysłowości, zdobywa sobie coraz liczniejsze grono fanów. Swoje solówki gra lekką ręką z wirtuozerią i fantazją, nie zapominając o solidnej dawce swingu. Dzięki temu jego muzyki słucha się z prawdziwą przyjemnością.


Debiutancka płyta Diknu – „Rubina” - ukazała się w 2007 roku, gdy ten wiedeński gitarzysta Gipsy Jazz miał zaledwie 17 lat – i spotkała się z entuzjastycznymi recenzjami. Schneeberger otzrymał za nią między innymi najważniejszą austriacką nagrodę nagrodę jazzową - im. Hansa Kollera. Płyta spodobała się tak bardzo, że Diknu Schneeberger Trio wyjechało na długą trasę z całkowicie wyprzedanymi koncertami we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Rosji, Hiszpanii i Meksyku.

Jego kolejny album - „The Spirit Of Django' - ze świeżą współczesną muzyką w duchu Django Reinhardta, zawierał żywe i pełne radości życia utwory, i dzięki niemu Diknu stał się prawdopodobnie najmłodszą gwiazdą sceny gipsy jazz.

W 2012 roku Diknu Schneeberger Trio wydało kolejną płytę - „Friends', na której słychać, że obecnie 22-letni gitarzysta jeszcze udoskonalił swoją, już i tak zachwycającą grę. Jego improwizacje są pełne niespodzianek, energii i autorskich pomysłów.

Młody gitarzysta jest obecnie na najlepszej drodzy do zrobienia światowej kariery, do czego się w znaczącym stopniu przyczyniają członkowie jego tria. Ojciec Diknu, Joschi Schneeberger, od lat jest ważną postacią na scenie jazzowej Wiednia. Znany jest z solidnej i ognistej gry na kontrabasie. 

Martin Spitzer, (również laureat nagrody im. Hansa Kollera), przyjaciel Diknu, a wcześniej jego nauczyciel i mentor, jako gitarzysta rytmiczny, delikatnie podkłada dźwięki pod wirtuozerię lidera.

Dzięki radości grania i spontaniczności muzyka tria zachwyca zarówno publiczność, jak i krytyków. Nie można sobie wyobrazić lepszej i ciekawszej muzyki spod znaku gipsy jazz.