Daktari

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Klub Od Nowa, Toruń
Data: 
23.11.2011

Daktari

Olgierd Dokalski - trumpet

Mateusz Franczak - tenor sax

Miron Grzegorkiewicz - guitar

Maciej Szczepański - bass

Robert Alabrudziński - drums

Daktari to prowadzona przez trębacza Olgierda Dokalskiego warszawska grupa improwizatorów. Ich muzyka to organiczna fuzja noise’owej energii z jazzowymi improwizacjami i folkowymi pieśniami. Całość ujęta jest w awangardową strukturę, zostawiającą muzykom dużo swobody. Wśród rozległych inspiracji zespołu można odnaleźć m. in. Mogwai, Sonic Youth, Gastr Del Sol, Andrew Hilla, Juliusa Hemphilla czy też Dona Cherry'ego.

Grupa powstała w 2010 r. w Warszawie. Po raz pierwszy dali znać o sobie warszawskiej publiczności organizując Avant Jam Sessions w klubie Grawitacja. Mają też na swoim koncie występy na festiwalach: Nowa Muzyka Żydowska 2011, Warsaw Summer Jazz Days, Warszawa Singera, Heineken Opener oraz w finale festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja.

W sierpniu 2011 nakładem wytwórni Multikulti ukazał się debiutancki album grupy pod tytułem „This is the last song I wrote about Jews. Vol 1.”. Płyta została nagrana „na żywo ale w studio” i zawiera wyłącznie własne kompozycje, odwołujące się do muzyki klezmerskiej. Zamiast odtwarzania dawnych dźwięków, zespół tworzy swoją autorską wizję tej muzyki. Premiera płyty miała miejsce na Tzadik Poznań Festival, na którym prezentowane są najciekawsze zjawiska nowej muzyki żydowskiej.*

Klub Od Nowa, godz. 20:00

*mat. promocyjny zespołu

fot. mat. prasowe