Ciemne Jutrznie / TOMASZ STAŃKO / CAMERATA SILESIA

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Kościół pw. Św. Ap. Piotra i Pawła, Katowice
Data: 
15.09.2013
Godzina: 
20:00

Wykonawcy:

Tomasz Stańko -  trąbka

Wojciech Myrczek -  głos, laureat I nagrody i nagrody publiczności Shure Montreux Jazz Voice Competition 2013

Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”

Anna Szostak – dyrygent

 

 

W programie:

Marc’Antonio Ingegneri - Responsoria in Hebdomada majore [wybór z ferii IV (na Wlk. Czwartek), V (Wlk. Piątek) i VI (Wlk. Sobota)], Improperia [z chorału gregoriańskiego]

Responsoria na Wielki Piątek i na Wielką Sobotę skomponował dziś zupełnie nieznany kompozytor, Marc’ Antonia Ingegneri. Nie posiadamy żadnych informacji o tej postaci. Ponadto - według aktualnego stanu badań możemy przyjąć, że zachowane w zbiorach oo. Paulinów na Jasnej Górze responsoria tego autora, stanowią unikat w skali światowej, jak dotąd bowiem nie udało się odnaleźć żadnej innej kopii dzieł Ingegneriego – mówi Marcin Konik, muzykolog. Analiza stylistyki tych kompozycji pozwala przyjąć ostrożną tezę, że zostały one napisane prawdopodobnie w XVII wieku – sprawa wymaga jednak dalszych, dokładniejszych badań. Kompozycje te świadczą o znakomitym warsztacie kompozytorskim, i posiadają niezwykłą wartość artystyczną. Łacińskie  teksty responsoriów mówią o cierpieniu i śmierci Chrystusa.
Na koncercie zabrzmi także chorałowy śpiew wykonywany podczas liturgii wielkiego piątku, czyli tzw. improperia (skargi zbawiciela) połączone z trisagionem. Tekst Popule meus jest  w Polsce dobrze znany w postaci pieśni Ludu mój ludu, cóżem ci uczynił. Trisagion, to z kolei śpiew wykonywany naprzemiennie po grecku i po łacinie, do tekstu Święty Boże, Święty Mocny, Święty i Nieśmiertelny, zmiłuj się nad nami. Wersety te oddzielają kolejne części improperiów. Połączenie tych tekstów, wraz z niezwykle piękną melodią chorałową stanowi szczególnie poruszający element liturgii wielkopiątkowej.
Tomasz Stańko, zafascynowany śpiewem Cameraty Silesii, postanowił wybrać właśnie ten repertuar do programu wspólnego koncertu.

 

Bilety w cenie 20 i 30 zł do nabycia w sieci ticketpro.pl (salony Empik, sklepy Media Markt), ticketpro.pl oraz przed koncertem.