Charles Mingus Group

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Klub SPATiF, Warszawa
Data: 
06.03.2020
Godzina: 
20:00

Charles Mingus Group czyli Piotr Damasiewicz, Marek Pospieszalski, Marcel Baliński, Bartosz Szablowski i Franciszek Pospieszalski wystąpia 6 marca, w warszawskim klubie SPATiF. Artyści pochylą się nad twórczością Charlesa Mingusa wielkiego muzyka, kontrabasisty, amerykańskiego społecznika który pod koniec życia w latach 70 tych ubiegłego wieku, stworzył dwa albumy: Changes One i Changes Two. Wyjątkowość tych albumów polega na połączeniu bopu, bluesa oraz free improwizacji które porywają swoją zmiennością.

Piotr Damasiewicz - Jeden z najbardziej oryginalnych trębaczy polskiej sceny jazzowej. Jego albumy „Alaman”, „Imprograohic” czy „Mnemotaksja” były wymieniane w czołówce najważniejszych płyt na polskiej scenie muzyki improwizowanej ostatnich lat. Damasiewicz jest zdobywcą Fryderyka w kategorii Jazzowy Debiut roku 2012 za album Hadrony, nagrany z orkiestrą kameralną Aukso.

Damasiewicz jest twórcą orkiestry Power of the Horns, gdzie przed podwojoną sekcją rytmiczną występuje co najmniej 5 instrumentów dętych. Nakładem oficyny For Tune w roku 2013 ukazała się pierwsza płyta zespołu - „Alaman” - doskonale przyjęta przez jazzową krytykę. W tym samym roku do sklepów trafiły także nagrania „Imprgraphic” kwartetu Damasiewicza, w którym improwizacja oparta jest na notacji graficznej. W roku 2014 premierę miał, nagrany w 2006 roku, album „Mnemotaksja” - pierwszego dojrzałego kwartetu trębacza - z Gerardem Lebikiem na saksofonie tenorowym, Maciejem Garbowskim na kontrabasie i Wojciechem Romanowskim na perkusji.

Obok własnych projektów Damasiewicz współpracuje także m.in. z portugalskim Red Trio, Spinifex, VeNN Circles czy Escape Art Quintet. Jest także członkiem międzynarodowych platform kreatywnych JazzPlaysEurope 2010, Take Five Europe 2013 i European Jazz Network. Jest kuratorem cyklu Melting Pot, w ramach którego co kwartał spotykają się we Wrocławiu improwizatorzy z różnych dziedzin i różnych krajów.

W ubiegłym roku dobył (4000 km) pieszą pielgrzymkę z Korczowej do Santiago de Compostela grając po drodze dziesiątki solowych koncertów w różnych świątyniach.

Marek Pospieszalski urodził się w Częstochowie. Edukację muzyczną rozpoczyna w wieku 6 lat na fortepianie w szkole muzycznej, później zmienia go na klarnet. Niezależnie ogromny wpływ na jego kształtowanie się ma muzykująca rodzina oraz środowisko skupione wokół zespołu Tie Break w którym gra jego ojciec. W ślad za nim za swój główny instrument obiera saksofon.

W wieku 17 lat zaczyna grać w zespole trębacza Antoniego Gralaka, od tamtej pory nieprzerwanie funkcjonuje jako muzyk. Jest absolwentem krakowskiej Akademii Muzycznej. Prowadzi własny kwartet (z Eliasem Stemesederem, Maksem Muchą i Maxem Andrzejewskim) z którym wydał album "Marek Pospieszalski gra piosenki, które śpiewał Frank Sinatra". Przez prestiżowy niemiecki magazyn JazzThing został wybrany na listę 25 najbardziej obiecujących muzyków w Europie („25 unerhörte kommende Großen”).

Razem z Tomaszem Sroczyńskim wydali autorski album "Bareness". Z Qbą Janickim tworzy duet Malediwy. Jest członkiem kwintetu Wojtka Mazolewskiego, kwartetu Kuby Płużka i kwintetu Mateusza Pospieszalskiego.

Marcel Baliński - pianista i kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Gra w zespołach: Entropia Ensemble, Jerry&The Pelican System, RASP Lovers. Organizator Festiwalu Dwa Piętra, oraz cotygodniowych wydarzeń kulturalnych w łódzkim klubie Kij. Animator kultury zaangażowany w pomoc młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym. W tym roku planuje nagrać płytę swojego nowopowstałego trio.

Bartosz Szablowski - naukę gry na perkusji rozpoczął w 10 roku życia. Ukończył z wyróżnieniem ZPSM II stopnia im. F. Chopina w Warszawie (Bednarska) na wydziale jazzu w klasach Czesława Bartkowskiego i Krzysztofa Gradziuka. W 2018 ukończył licencjat na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (Jazz i muzyka estradowa) w katedrze dr Adama Buczka. Laureat wielu międzynarodowych konkursów. Aktualnie student konserwatorium w Odense. Współtworzy między innymi: Rasp Lovers, PE Quartet czy zespół Kinga.

Franciszek Pospieszalski - kontrabasista pochodzący z muzycznej rodziny. Licencjat duńskiego Rhythmic Music Conservatory. Absolwent PSM II st. im. Józefa Elsnera w Warszawie. Uczęszczał również do szkoły muzycznej z Wydziałem Jazzu na ul. Bednarskiej. W 2018 roku ukończył studia magisterskie na Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu. Jest muzykiem i kompozytorem czynnie działającym w wielu międzynarodowych jak i lokalnych zespołach jako sideman, a także lider kilku swoich projektów. W 2017 r. wydał autorską debiutancką płytę “1st level” ze swoim zespołem Franciszek Pospieszalski Sextet, a w 2019 r. Płytę „Accumulated Thoughts” ze swoim trio. Na konkursie Jazz Juniors wraz z zespołem Franciszek Pospieszalski Trio został wyróżniony nagrodą w  w postaci trasy koncertowej w Azji, również otrzymując nagrodę indywidualną Złoty Kontrabas im. Andrzeja Cudzicha.

CO? – Charles Mingus Group
KTO? – Piotr Damasiewicz, Marek Pospieszalski, Marcel Baliński, Bartosz Szablowski, Franciszek Pospieszalski
GDZIE? – Klub SPATiF, Warszawa
KIEDY? – 06/03/2020; 20:00
BILETY? – 30 zł/ 40 zł/ 50 zł