Charles Gayle Trio

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Klub Alchemia, Kraków
Data: 
18.05.2015
Godzina: 
20:00

18-go maja w krakowskim Klubie Alchemia wystąpi trio Charles Gayle, Klaus Kugel i Ksawery Wójciński.

"Charles Gayle należy do żywych legend free jazzu. Jest saksofonistą, którego śmiało można zaliczyć do grona wciąż kreatywnych seniorów gatunku jak Peter Brotzmann, Evan Parker, czy Joe McPhee. Nagrywa płyty dla znakomitych wytwórni, by wymienić tylko Clean Feed, NoBusiness, czy Northern Spy. Esencjonalna płyta „Streets” z 2012 roku (o znów znamiennym tytule i okładce) jest przykładem nieustannej witalności i kreatywności tego wciąż w pełni niedocenionego artysty, który choć nie gra już w nowojorskim metrze, to w dalszym ciągu pozostaje w undergroundzie.” (Krzysztof Wójcik)

Klaus Kugel studiował w Szkole Jazzu w Monachium. Od 1989 brał udział w wielu projektach z wybitnym litewskim saksofonistą Petrasem Vysniauskasem. Współpracował także z takimi postaciami jak: Karl Berger, Tomasz Stańko, Charlie Mariano, Kent Carter, Michel Pilz, Theo Jörgensmann, Kenny Wheeler, Vyacheslav Ganelin, Bobo Stenson, Glen Moore, Steve Swell, Sabir Mateen, Robert Dick, Peter Evans, Perry Robinson, Hilliard Greene, Charles Gayle, John Lindberg, Louie Belogenis, Matthew Shipp, William Parker, Bobby Few, Roy Campbell, Jemeel Moondoc, Wacław Zimpel, Mars Williams i innymi. W ciągu ostatnich 30 lat zagrał liczne koncerty i pojawił się na festiwalach w całej Europie, Kanadzie, USA, Syrii, Japonii, Meksyku, Rosji, Chinach, Ukrainie, czy Izraelu.

Ksawery Wójciński - Kontrabasista i kompozytor, ur. w 1983r. Wszechstronny muzyk o wielkiej wrażliwości na brzmienie. Nie boi się eksperymentów. Jego zainteresowania sięgają od muzyki dawnej aż po najbardziej wyrafinowaną improwizowaną muzykę współczesną. Współpracował z takimi muzykami jak:Charles Gayle,Uri Caine, Mikołaj Trzaska,Michael Zerang,Satoko Fuji,Nicolle Mitchell,Tim Sparks,Klaus Kugel ,Ken Vandermark.Mats Gustafsson, Gaba Kulka, Robert Rasz, Wacław Zimpel, Paweł Postaremczak, Raphael Roginski, Robert Kusiołek, Krzysztof Dys, Szymon i Maurycy Wójcińscy. Współtworzy takie formacje jak legendarne Emergency , Hera . Koncertuje w kraju i za granicą. Jest znany również ze swych wokalnych eksperymentów, które przywodzą na myśl ducha takich artystów jak Tom Waits, Frank Zappa.

CO? – Charles Gayle Trio
KTO? – Charles Gayle, Klaus Kugel, Ksawery Wójciński
GDZIE? – Klub Alchemia, Kraków
KIEDY? – 18/05/2015, 20:00