BRAD MEHLDAU TRIO

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Żak - Sala Suwnicowa, Gdańsk
Data: 
29.02.2012

BRAD MEHLDAU TRIO

Brad Mehldau - fortepian

Larry Grenadier - kontrabas

Jeff Ballard – perkusja

Pianista jazzowy Brad Mehldau nagrywa i występuje nieprzerwanie od wczesnych lat 90. Talent Mehldau’a od lat ujawnia się w sposób najbardziej spektakularny w formacie trio. Od roku 1996, jego zespół nagrał serię pięciu płyt The Art of the Trio. Mehldau ma w swoim dorobku również nagranie solowego fortepianowego projektu Elegiac Cycle oraz płytę zatytułowaną Places, na której znalazły się zarówno utwory solowe na fortepian jak i utwory nagrane przez trio. Płyty Elegiac Cycle i Places można nazwać albumami konceptualnymi. Składają się wyłącznie z oryginalnego materiału, a ich główne tematy krążą wokół poszczególnych kompozycji. Inne nagrania Mehldau’a to: Largo, efekt współpracy z nowatorskim muzykiem i producentem Jonem Brionem; oraz Anything Goes - płyta trio, jakie Mehldau stworzył z kontrabasistą Larry’m Grenadierem i perkusistą Jorge’m Rossy.

Mehldau regularnie występuje na scenach światowych ze swoim trio oraz w projektach solowych od połowy lat 90. Jego występy przekazują szerokie spektrum emocji I wartości. Często w konkretnym utworze artysta narzuca sobie intelektualny rygor w nieustannie generowanym przez jego muzykę przekazie abstrakcji i informacji. Po takim utworze czasem następuje emocjonalnie bezpośrednia i pozbawiona kodów ballada. Melhdau lubuje się w skrajnych przeciwieństwach. Przez lata kariery doceniła go stale rosnąca publiczność, która spodziewa się po jego występach intensywnego, osobistego doświadczenia muzyki. Poza trio i projektami solowymi, Mehldau ma w swoim dorobku współpracę z wieloma wybitnymi muzykami jazzowymi.

Larry Grenadier (bass) współpracował z Gary Burton Band, Joe Hendersonem, Betty Carter, Patem Metheny, z John Scofield Group. Członek Brad Mehladu Trio, Pat Metheny Trio i Fly.

Jeff Ballard (drums, percussion) w latach 1988 - 1990 grał z Rayem Charlsem, a od 1990 roku współpracuje z nowojorskimi muzykami takimi jak: Lou Donaldson, Danilo Perez, Chick Corea, Joshua Redman, Członek zespołu Brada Melhdaua i Joshua Redman’s Elastic Band oraz lider własnej grupy Fly (Mark Turner, Larry Grenadier, Jeff Ballard).

Żak - Sala Suwnicowa, godz. 20:00

Bilety: super zniżka* na Kartę do Kultury (limitowana liczba): 25,- przedsprzedaż | 35,-; zniżka dla studentów: 30,- przedsprzedaż | 40,-; normalne: 70,- przedsprzedaż | 90,-