Blue Note Poznań Competition: Kenny Garrett

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Blue Note Jazz Club, Poznań
Data: 
13.10.2017
Godzina: 
21:00

13 października w poznańskim Blue Note Jazz Club wystąpi Kenny Garrett. Jeden z najbardziej cenionych współczesnych saksofonistów jazzowych, pięciokrotny laureat Grammy, promować będzie swój najnowszy album „Do You Dance!”. Koncert odbędzie się, jako wydarzenie towarzyszące konkursowi Blue Note Poznań Competition 2017.

Muzyka towarzyszyła Garrettowi już od najmłodszych lat – jego ojciec grał na saksofonie tenorowym i jazz obecny był w domu na co dzień. Rodzinne Detroit natomiast oferowało szerokie spektrum muzycznych doznań – soul, gospel, muzyka klasyczna, z których młody artysta chętnie czerpał.

Kariera Kenny’ego Garretta rozpoczęła się w Orkiestrze Duke’a Eliingtona (prowadzonej przez syna wielkiego Duke’a – Mercera). Kilka lat później Kenny przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie grał w Orkiestrze Mela Lewisa oraz współpracował z takimi artystami jak: Dannie Richmond, Art Blakey, Freddie Hubbard i Woody Shaw.

Swój pierwszy solowy album („Introducing Kenny Garrett”) wydał w 1984 roku. Chwilę później zaproszony został do współpracy z Milesem Davisem. Kolejnych kilka lat wspólnego koncertowania i wspólnych nagrań z Mistrzem wywarło niezatarty wpływ na jego życie i karierę.

Ostatnie dwie dekady upłynęły Kenny’emy Garrettowi pod znakiem wysoko ocenianych albumów, grubo ponad 100 gościnnych nagrań, uznania ze strony magazynu Rolling Stone, udziału w ścieżce dźwiękowej do filmu „Love Jones” oraz najwyższego wyróżnienie – zdetronizowanie krzepkiego Phila Woodsa (w rankingu magazynu „DownBeat”) z pozycji najlepszego saksofonisty altowego.

„ Do Your Dance!” to czwarty album saksofonisty wydany przez Mack Avenue Records.
– Spoglądam i patrzę na ludzi oczekujących na piosenki, przy których mogą się bawić i wyrażać siebie – mówi Garrett, dziewięciokrotny zwycięzca „DownBeat’s Reader’s Poll” w kategorii Najlepszy saksofonista altowy.
Album „Do Your Dance!” zainspirowała publiczność, która podczas występów Kenny’ego wstawała z ich miejsc i tańczyła w swoim rytmie. – Niektórzy niechętnie uczestniczą, ponieważ uważają, że inni są lepsi niż oni. Mówię im: „Do your dance!” Nie martw się tym, co robi druga osoba. Pozwól wszystkim spędzać czas i „Rób swój taniec!” – tłumaczy Garrett.

„Do Your Dance!” to podróż przez rytmy z melodyjnego „Calypso Chant”, kojący, zainspirowany Brazylią „Bossa”, prowadzący do letniego ducha „Backyard Groove” i „Philly”.
– To był wir – dodaje Garrett. – Nagrania i koncerty są dla mnie niezwykle znaczące. Biorę ludzi na przejażdżkę, chcę przedstawić im moje wizje. Możemy zacząć od ładnych ballad, następnie dodać trochę intensywności, a potem możemy się bawić! Kiedy fani muzyki odejdą, mam nadzieję, że czują, że zabraliśmy ich w podróż. A kiedy wrócą do nas, bądź włożą płytę do odtwarzacza, mam nadzieję, że będą mieć jeszcze szersze spojrzenie na muzykę.

CO? – Blue Note Poznań Competition 2017: Kenny Garrett
KTO? – Kenny Garrett, Benito Gonzalez, Nat Reeves, Ronald Bruner, Rudy Bird
GDZIE? – Blue Note Jazz Club, Poznań
KIEDY? – 13/10/2017, 21:00
BILETY? – 140 pln / 110 pln