Bielska Zadymka Jazzowa: EABS / MF Robots

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Metrum Jazz Club / Klub Klimat, Bielsko-Biała
Data: 
23.02.2018
Godzina: 
19:00/21:00

23 lutego w ramach, LOTOS Jazz Festival 20. Bielska Zadymka Jazzowa czeka nas podwójny wieczór koncertowy. O 19:00 w Metrum Jazz Club, w Bielsku-Białej wystąpi grupa EABS, zaś o 21:00 w klubie Klimat pojawi się formacja MF Robots.

Młodzi członkowie wrocławskiej grupy Electro Acoustic Beat Sessions (EABS), pod wodzą pianisty, aranżera i wokalisty (a także rapera!) Marka Pędziwiatra, porywają się na Komedę. I trzeba od razu powiedzieć, że to moment ważny nie tylko dla nich, muzyków znanych z balansowania gdzieś między światami jazzu i hip-hopu, co jest dziś trendem dość mocnym. To chwila ważna dla zbioru nagrań Komedy, bo nie było równie udanej wizyty w tym archiwum od dobrych 20 lat, czyli od czasu „Litanii” Tomasza Stańki. Podejście EABS jest zgoła inne. Nie wybierają najbardziej znanych tematów, tylko przetrząsają (w hiphopowym duchu) to archiwum w poszukiwaniu rzadziej grywanych utworów filmowych (znakomity temat z „Pingwina” Jerzego Stawińskiego, bardzo współcześnie brzmiąca muzyka do animowanego „Wiklinowego kosza”). Po drugie, stawiają nie na wirtuozerskie popisy, tylko na siłę pełnego dyscypliny, ale i witalności zespołowego grania, z perfekcyjnie brzmiącą sekcją dętą, umiejętnie wklejonymi fragmentami dialogów filmowych i jednym bardziej ryzykanckim drobiazgiem – dopisanymi partiami wokalnymi. Ale to potrzebna szczypta szaleństwa w tej bardzo przemyślanej i skrupulatnie zdokumentowanej metodzie. (Bartek Chaciński, Polityka)

Czy jest lepszy sposób na świętowanie 20. Zadymki niż taniec w rytm muzyki klubowej? A w tworzeniu mocnych groove'ów, funkowych eksplozji i czułych ballad specjalizuje się 8-osobowy angielski zespół MF Robots. Właściwie za nazwą zespołu stoi duet: wokalistka Dawn Joseph oraz perkusista i kompozytor Jan Kincaid. Spotkali się w legendarnej angielskiej grupie acid jazzowej Brand New Heavies. Jan Kincaid był w tej formacji fachowcem od pisania piosenek (z 2 milionami sprzedanych albumów) i produkcji dźwięku. Ich muzyka łączy elementy z różnych epok i stylów: soul, jazz, hard funk, electronica, acid jazz i pop. Dawn Joseph dołączyła do zespołu później jako wybitna wokalistka soluowa, która pracowała z takimi muzykami jak Rod Stewart, Michael Buble i Phil Collins.
MF Robots czerpią inspirację z klasycznego dziedzictwa. Ich muzyka łączy elementy z różnych epok i stylów: soul, jazz, hard funk, electronica, acid jazz i pop.

CO? – LOTOS Jazz Festival 20. Bielska Zadymka Jazzowa: EABS / MF Robots
KTO? – EABS: Marek Pędziwiatr, Vojto Monteur, Paweł Stachowiak, Jakub Kurek, Olaf Węgier, Marcin Rak, Spisek Jednego / MF Robots: Jan Kincaid, Dawn Joseph, Alex Montaque, Nathaniel Adamson, Mark Beaney, Benjamin Treacher, Graeme Flowers, Senab Adekunle
GDZIE? – Metrum Jazz Club / Klub Klimat, Bielsko-Biała
KIEDY? – 23/02/2018, 19:00/21:00
BILETY? – EABS - 40 pln / MF Robots: 90 pln
KARNET? – 510 pln