Bastarda

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, Łódź
Data: 
12.03.2020
Godzina: 
20:00

12 marca w Art_Inkubator w łódzkiej Fabryce Sztuki wystąpi trio Bastarda. Koncert promować będzie nowy grupy album "Nigunim" (wyd. Multikulti Project, 2020).

Paweł Szamburski (klarnet), Tomasz Pokrzywiński (wiolonczela) oraz Michał Górczyński (klarnet kontrabasowy) sięgają po mistyczne, żydowskie pieśni bez słów – chasydzkie Niguny. Rozwój Nigunów, które niejednokrotnie czerpały z lokalnych tradycji i wzorów muzycznych w kulturze chasydzkiej datuje się na XVIII wiek. To wyjątkowe modlitwy, za pomocą których w zbiorowym śpiewie i tańcu, w euforycznym uniesieniu chasydzi docierają do „komnaty Boga”. Bastarda czerpiąc głównie ze spuścizny dynastii Modrzyc, a także z muzykologicznych zbiorów Moshe Bieregowskiego odkrywa przed nami piękno żydowskich melodii, eksplorując i filtrując je przez unikatowy, ukształotowany już język zespołu. Sylabiczne pieśni chasydów pozwalają artystom na swobodną improwizację oraz bardzo osobistą, intymną formę wypowiedzi. Inspirująca jest dla Bastardy także wewnątrzmuzyczna, narracyjna siła Nigunów. Bez słów opowiadają one o radości i smutku, o życiu w pełnym spektrum doznań, stanowią niejako istotę chasydyzmu, który zawsze oscylował między oczekiwaniem na koniec świata, a radosną niemal ekstatyczną afirmacją życia. Mistyczne kompozycje tworzą przestrzeń, w której artyści poruszają się z ogromną swobodą, wielką klasą, wiedzą i wrażliwością tworząc nowatorskie, wybitne dzieło o niezwykłej sile i urodzie.

Materiał na płytę "Nigunim" został nagrany na żywo w Studiu im. W. Lutosławskiego, w ramach Festiwal Muzyka Wiary - Muzyka Pokoju.

CO? – Bastarda
KTO? – Paweł Szamburski, Tomasz Pokrzywiński, Michał Górczyński
GDZIE? – Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, Łódź
KIEDY? – 12/03/2020; 20:00
BILETY? – wstęp wolny