Bastarda

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Warszawa
Data: 
29.02.2020
Godzina: 
19:00

29 lutego 2020 - to data premiery trzeciego albumu grupy BASTARDA pt. "Nigunim" (wyd. Multikulti Project). Koncert odbędzie się w ramach Polin Music Festival o godz. 21:00, a tego samego dnia o 19:00 odbędzie się również koncert projektu Shiksa (Lara St. John i Matt Herskowitz). Gościnnie z triem BASTARDA wystąpi Chór „Grochów” pod dyrekcją Mai Kłoskowskiej.

Płyta "Nigunim" została nagrana na żywo w studiu koncertowym im. W. Lutosławskiego w ramach festiwalu "Muzyka Wiary Muzyka Pokoju". Zmiksowana i zmasterowana przez Michała Kupicza, wizualnie inkrustowana przez Jarosława Pawlickiego (Pneuma), a wydana w kultowej oficynie Multikulti Project!

„Zespół Bastarda powołał do życia ponad dwa lata temu klarnecista i kompozytor Paweł Szamburski. Towarzyszą mu wybitni instrumentaliści – wiolonczelista Tomasz Pokrzywiński oraz Michał Górczyński na klarnecie kontrabasowym. Artyści tworzą współczesne, bardzo osobiste wizje kompozycji z minionych epok. Improwizując wokół archaicznych melodii budują pomost łączący odległe w czasie światy muzyki, docierając do jej uniwersalnego, duchowego wymiaru. Po zjawiskowej interpretacji utworów Piotra z Grudziądza („Promitat eterno”) oraz doskonałym albumie poświęconym rytuałowi śmierci w renesansie i średniowieczu („Ars moriendi”) Bastarda zabiera nas w kolejną muzyczną podróż. Tym razem twórcy sięgają po mistyczne, żydowskie pieśni bez słów – chasydzkie Niguny. Rozwój Nigunów, które niejednokrotnie czerpały z lokalnych tradycji i wzorów muzycznych w kulturze chasydzkiej datuje się na XVIII wiek. To wyjątkowe modlitwy, za pomocą których w zbiorowym śpiewie i tańcu, w euforycznym uniesieniu chasydzi docierają do „komnaty Boga”. Bastarda czerpiąc głównie ze spuścizny dynastii Modrzyc, a także z muzykologicznych zbiorów Moshe Bieregowskiego odkrywa przed nami piękno żydowskich melodii, eksplorując i filtrując je przez unikatowy, ukształotowany już język zespołu. Sylabiczne pieśni chasydów pozwalają artystom na swobodną improwizację oraz bardzo osobistą, intymną formę wypowiedzi. Inspirująca jest dla Bastardy także wewnątrzmuzyczna, narracyjna siła Nigunów. Bez słów opowiadają one o radości i smutku, o życiu w pełnym spektrum doznań, stanowią niejako istotę chasydyzmu, który zawsze oscylował między oczekiwaniem na koniec świata, a radosną niemal ekstatyczną afirmacją życia. Mistyczne kompozycje tworzą przestrzeń, w której artyści poruszają się z ogromną swobodą, wielką klasą, wiedzą i wrażliwością tworząc nowatorskie, wybitne dzieło o niezwykłej sile i urodzie.”

Miron Zajfert / dyrektor artystyczny festiwalu "Muzyka Wiary Muzyka Pokoju"

CO? – Bastarda
KTO? – Paweł Szamburski, Tomasz Pokrzywiński, Michał Górczyński
GDZIE? – Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Warszawa
KIEDY? – 29/02/2020; 19:00
BILETY? – 60 zł/ 40 zł