Atomic [Paal Nilssen-Love / Ingebrigt Håker-Flaten / Frederik Ljungkvist / Magnus Broo / Havard Wiik]

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Pardon, To Tu, Warszawa
Data: 
04.11.2013
Godzina: 
20:30

Warszawska premiera koncertowa zespołu. 

 
 
Pierwszy set:
Magnus Broo - trąbka
Ingebrigt Håker Flaten - kontrabas
Paweł Postaremczak - saksofon
Paweł Szpura - perkusja
 
Drugi set:
ATOMIC
 
Atomic
 
Grupę Atomic na pewno można zaliczyć do najbardziej znanych formacji skandynawskiego free jazzu. Wielokrotnie uznawana za zespół numer 1 całej Skandynawii, proponuję uwspółcześnioną wersję "power jazzu" wywodzącego się z amerykańskiej "Fire Music" (Archie Shepp, Albert Ayler, Ornette Coleman) i europejskiej free improwizacji lat 60-tych (płyta Machine Gun Petera Brötzmanna).
 
Trójka Norwegów - Wiik, Håker-Flaten i Nilssen-Love i dwójka Szwedów - Ljungkvist i Broo grają wspólnie od połowy lat 90-tych. Koncerty i nagrania płytowe zespołu, będące połączeniem perfekcyjnego warsztatu poszczególnych muzyków, znakomitych możliwości kompozytorskich i brötzmannowskiej energii, zawsze spotykają się z entuzjastycznym przyjęciem na całym świecie.
 
"...Muzyki Atomic rzeczywiście nie można zaliczyć do jazzowej krainy łagodności, ale i do punkowej ekspresji, z której znani są choćby nieokiełznani The Thing (złożony przecież w dwóch trzecich z muzyków Atomic) także im dość daleko. Panowie odnajdują się gdzieś pośrodku: poruszają się w obszarach jazzu akustycznego, w obrębie jego podgatunków wyszukując wszystkie niezbędne dla zbudowania własnych kompozycji składniki. Zafascynowani szeroko rozumianą tradycją amerykańską łączą jej wpływy z improwizatorskimi gatunkami europejskimi. Kolejne płyty zespołu – a mają ich w dorobku już kilkanaście (w tym kilka wydawnictw podwójnych, a nawet potrójnych) – są zawsze oczekiwaną dawką energetycznej, ekspresywnej muzyki, w której forma, struktura i styl nie giną w pędzących na oślep improwizacjach, a i potrafią zaskoczyć sprawnymi przejściami – między bopem a latino, między graniem big bandowym a wrzaskiem saksofonów..." - Piotr Rudnicki z Jazzarium.pl
 
Ceny Biletów: 
 
Pojedyncze Dni: 30 PLN
Karnet 2-Dniowy: 50 PLN