Artur Dutkiewicz Trio

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Raciborskie Centrum Kultury, Racibórz
Data: 
12.10.2014

12-go października w Raciborskie Centrum Kultury, w ramach trasy promującej ich ostatni album "Prana" wystąpi Artur Dutkiewicz Trio.

"Prana" to w sanskrycie - najstarszym języku świata - siła i energia życia, przejawiająca się jako entuzjazm, radość i kreatywność. Kompozycje Artura Dutkiewicza to słowiańska śpiewność (Polish Mazurka),  rytm i improwizacyjny idiom współczesnego jazzu (Prana) oraz spokój i medytacyjność fraz (Om Namo Bhagavate). Ostatni utwór (Wujek Tomek) przywołujący bluesowe korzenie jazzu, poświęcony jest pamięci legendarnego saksofonisty - Tomasza Szukalskiego, z którym pianista występował przez wiele lat.

Artur Dutkiewicz. Pochodzi z Pińczowa. Jest absolwentem Wydziału Jazzu  Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie  uzyskał dyplom z wyróżnieniem w klasie kompozycji i aranżacji  w 1982r.
Laureat konkursów: Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Improwizacji Jazzowej w Katowicach, "Jazz nad Odrą”, „Jazz Jantar”. Finalista prestiżowego Thelonious Monk Competition w Waszyngtonie.
Jako pierwszy polski muzyk jazzowy miał swój recital na MIDEM  w Cannes w 1988r.

Koncertował ze znakomitymi muzykami jazzowymi i bluesowymi m.in.: z Tomaszem Szukalskim, z którym występował przez 20 lat tworząc Szukalski Dutkiewicz Duo oraz Kwartet Tomasza Szukalskiego a także z: Tadeuszem Nalepą, Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Urszulą Dudziak, Grażyną Auguścik, Deborah Brown, Lorą Szafran, Michelle Hendrics, Carlosem Johnsonem, Jorgosem Skoliasem, Darkiem Oleszkiewiczem.

Artur Dutkiewicz prowadzi od wielu lat własny zespół ARTUR DUTKIEWICZ TRIO, z którym nagrał trzy entuzjastycznie przyjęte albumy "Niemen Improwizacje", "Hendrix Piano" oraz "Prana".
Jako jeden z nielicznych pianistów jazzowych w Polsce i Europie występuje SOLO. Jego ostatni solowy album "Mazurki" to współczesne kompozycje pianisty inspirowane polską muzyką ludową oraz muzyką Chopina, Szymanowskiego i Bartoka.

W 2010 roku znalazł się wśród piątki najlepszych Muzyków Roku w ankiecie Jazz Top miesięcznika Jazz Forum (Tomasz Stańko, Leszek Możdżer, Michał Urbaniak, Jarosław Śmietana, Artur Dutkiewicz). Również w/g ankiety Jazz Top od wielu lat jest w czołówce najlepszych polskich pianistów jazzowych.

Artur Dutkiewicz jest jednym z najczęściej koncertujących za granicą polskich muzyków jazzowych. W ostatnich trzech latach wystąpił w ponad 45 krajach na całym świecie od USA przez Europę po Chiny.

W lipcu 2011 roku Artur Dutkiewicz wystąpił na Stadionie Olimpijskim w Berlinie na World Culture Festival. Specjalnie na to wydarzenie zaaranżował i zagrał w gronie pianistów z całego świata utwór na 30 fortepianów. Improwizacje wykonał w duecie ze światowej sławy pianistą Cyprienem Katsarisem. Koncert, którego wysłuchało ok. 35 tys. osób, był wyrażeniem szacunku dla różnorodności kultur i przesłaniem pokoju dla świata.

Występował również na scenie nowatorskiego Teatru Instrumentalnego Ryszarda Gwalberta Miśka występując tam jako aktor i muzyk (tzw. muzitor), współtworząc muzykę do spektakli "Proces" Kafki i "Taniec Lokatora".

Od 1987 do 2007 roku prowadził klasę fortepianu na Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych w Puławach. Często zasiadał w jury Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych w Kaliszu. W 2006 i 2008 był przewodniczącym jury na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Wilnie. Prowadził wiele MasterClass dla studentów na całym świecie.

CO? – Artur Dutkiewicz Trio
KTO? – Michał Barański, Artur Dutkiewicz, Łukasz Żyta  
GDZIE? – Raciborskie Centrum Kultury, Racibórz
KIEDY? – 12/10/2014