ARTUR DUTKIEWICZ TRIO „Hendrix Piano”

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Krosno
Data: 
20.01.2012

ARTUR DUTKIEWICZ TRIO „Hendrix Piano”

Artur Dutkiewicz – piano

Paweł Puszczało – double bass

Łukasz Żyta – drums

Program koncertu zawiera kompozycje własne lidera zespołu Artura Dutkiewicza oraz utwory z ostatniej płyty tria HENDRIX PIANO, które są zaskakującym spojrzeniem muzyków jazzowych na znane utwory legendy muzyki rockowej - Jimi Hendrixa. Takie przeboje jak m.in.: Hey Joe, Crosstown Traffic, Wind Cries Mary, Angel czy Little Wing grane są za pomocą języka jazzu, oddając jednocześnie ducha tych utworów. Płyta jest pierwszym w historii jazzu albumem przedstawiającym muzykę Hendrixa na fortepianie, w fortepianowym trio jazzowym.

Artur Dutkiewicz to jeden z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych. Jest absolwentem Wydziału Jazzu  Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat konkursów: Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Improwizacji Jazzowej w Katowicach, "Jazz nad Odrą”, „Jazz Jantar”. Finalista prestiżowego konkursu Theloniousa Monka  w Waszyngtonie.

Jako pierwszy polski muzyk jazzowy miał swój recital na MIDEM  w Cannes w 1988r.

Występował na scenie nowatorskiego TEATRU INSTRUMENTALNEGO Ryszarda Gwalberta Miśka występując tam zarówno jako aktor, jak i muzyk (tzw. muzitor), współtworząc muzykę do spektakli "Proces" Kafki i "Taniec Lokatora".

Koncertował ze znakomitymi muzykami jazzowymi i bluesowymi m.in.:  z Tomaszem Szukalskim, z którym występował przez 20 lat tworząc Szukalski Dutkiewicz Duo oraz Kwartet Tomasza Szukalskiego a także z Urszulą Dudziak, Grażyną Auguścik, Deborah Brown, Lorą Szafran, Michelle Hendrics, Carlosem Johnsonem, Tadeuszem Nalepą, Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Jorgosem Skoliasem, Darkiem Oleszkiewiczem.

Prowadzi od wielu lat własny zespół ARTUR DUTKIEWICZ TRIO, z którym w 2010 roku nagrał entuzjastycznie przyjęty album "Hendrix Piano" - pierwszy album jazzowy, prezentujący muzykę Hendrixa w akustycznym fortepianowym trio.

Jako jeden z nielicznych pianistów jazzowych w Polsce i Europie występuje SOLO. Z projektem Artur Dutkiewicz Solo Piano "Jazzowe Mazurki" w 2010 roku odbył tournee po 15 krajach świata; od  Stanów Zjednoczonych po Chiny.

W lipcu 2011 roku Artur Dutkiewicz wystąpił na Stadionie Olimpijskim w Berlinie na World Culture Festival. Specjalnie na to wydarzenie zaaranżował i zagrał w gronie pianistów z całego świata utwór na 30 fortepianów. Improwizacje solowe wykonał w duecie ze światowej sławy pianistą Cyprienem Katsarisem. Koncert, którego wysłuchało ok. 50 tys osób, był wyrażeniem szacunku dla różnorodności kultur i przesłaniem pokoju dla świata.

Od 1987 do 2007 roku prowadził klasę fortepianu na Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych w Puławach. Często zasiadał w jury Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych w Kaliszu. W 2006 i 2008 był przewodniczącym jury na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Wilnie. Prowadził wiele MasterClass dla studentów na całym świecie.

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, godz. 18:00