Art of Improvisation Festival: IRCHA Quartet | John Butcher / Tony Buck / Magda Mayas

Zdjęcie: 
Miejsce: 
CK Agora, Wrocław
Data: 
21.06.2015
Godzina: 
19:00

21-go czerwca we wrocławskim Centrum Kultury Agora na zakończenie tegorocznej edycji Art of Improvisation Festival wystąpi kwartet IRCHA czyli Mikołaj Trzaska, Wacław Zimpel, Paweł Szamburski oraz Michał Górczyński. Ostatnim koncertem tegorocznego festiwalu będzie występ tria w składzie John Butcher, Tony Buck i Magda Mayas. Art of Improvisation to projekt poświęcony sztuce improwizowanej, podkreślający jej różnorodność, a przede wszystkim otwartość na zmianę i eksperymenty. Festiwal prezentuje zarówno uznanych artystów z Polski i z zagranicy, jak i promuje młodych, rozwijających się twórców, stwarzając im przestrzeń do spotkań.

Ircha - Kwartet dęty składający się z czterech, znakomitych muzyków, władających różnymi rodzajami klarnetów, poczynając od klasycznego klarnetu Bb, a kończąc na rzadziej spotykanym klarnecie basowym. Takie instrumentarium buduje wprost unikalne brzmienie. Można powiedzieć, że "zespół brzmi niczym gigantyczne ustne harmonium, raz po raz tryskające ogniem fajerwerków, flażoletów i miazmatów". Grupę powołał do życia Mikołaj Trzaska, gdański saksofonista i klarnecista. Oprócz niego zespół tworzą jedni z najciekawszych krajowych improwizatorów: Wacław Zimpel, Paweł Szamburski i Michał Górczyński

Repertuar to kompozycje członków oraz magiczne utwory, pochodzące z różnych środkowoeuropejskich i bliskowschodnich tradycji, które dzięki swojej otwartości oraz wspólnej historii zachowały muzykę w żywym i nienaruszonym kształcie. Wszystko to uzupełnione w bogato rozbudowane improwizacje wywodzące się z tradycji freejazzu. W 2010 roku zespół wydał swój pierwszy album CD pod tytułem “Larks Uprising” z gościnnym udziałem wielkiej gwiazdy światowego jazzu, nowojorskim saksofonistą i klarnecistą Joe McPhee. Później współpracował również z niemieckim klarnecistą Gebhardem Ullmannem. W 2011 roku ukazał się drugi album Watching Edvard, w 2012 r. zapis materiału przedstawionego podczas warszawskiego festiwalu Nowa Muzyka Żydowska Zikaron Lefanai, a jeszcze w tym roku, w grudniu, zespół wyda dwupłytowy album "Black bones".

John Butcher – saksofonista, jedna z czołowych postaci awangardy i muzyki improwizowanej w Wielkiej Brytanii. Na jego twórczość składają się zarówno muzyka improwizowana, jak i kompozycje, eksperymentalne wielowarstwowe utwory powstałe przy wykorzystaniu kontrolowanych sprzężeń i różnorodnych, często ekstremalnych technik dźwiękowych. Współpracował z setkami muzyków jak: Derek Bailey, John Tilbury, John Stevens, The EX, Gerry Hemingway, zespół Polwechsel, Gino Robair, Rhodri Davies, Toshi Nakamura, Paul Lovens, Eddie Prevost, Mark Sanders, Christian Marclay, Otomo Yoshihide, Phil Minton, Christian Fennesz czy Andy Moor, Gino Robair, John Edwards, Peter Evans, Fred Frith, Okkyung Lee, Matthew Shipp czy Akio Suzuki. Muzyka Johna Butchera jest bardzo różnorodna stylistycznie, od jazzu i free improv po awangardowe, minimalistyczne, elektroakustyczne brzmienia. Jego dyskografia obejmuje ponad 40 albumów.

Tony Buck – perkusista, gitarzysta, improwizator, twórca video i producent, jeden z najbardziej rozpoznawalnych australijskich muzyków awangardowych. Spośród wielu różnorodnych dokonań artystycznych najsłynniejsze jest jego eksperymentalne trio The Necks. Poza tym koncertował i nagrywał z takimi artystami jak Jon Rose, Nicolas Collins, Tenko, John Zorn, Tom Cora, Phil Minton, Haino, Switchbox, Ne Zhdall, The EX, Clifford Jordan, Ground Zero i inni. W połowie lat 90tych przeniósł się do Europy, gdzie jednymi z ważniejszych projektów były Kletka Red, trasy i nagrania m.in. z The Exiles czy Corchestra.  Obecne projekty Bucka obejmują tak różnorodne składy i style jak berliński Transmit (gitarowy post rock); nowojorskie trio “Glacial” (David Watson i Lee Renaldo); “The Fell Clutch” i wieloletni duet z Axel’em Doerner’em.

Magda Mayas - berlińska pianistka. W swojej twórczości wypracowała techniki wykorzystujące zarówno wnętrze, jak i zewnętrze fortepianu, często eksperymentując, preparując instrument przy pomocy różnych obiektów. Jej muzyka skupia się na teksturze, przypomina linearny, szybko zmieniający się kolaż dźwięków. Poza fortepianem, Mayas wykorzystuje również klawinet – elektryczne pianino z lat 60tych ze strunami i metalowymi kurantami.  Występowała w Europie, USA, Australii i Libanie, współpracowała z wieloma znaczącymi nazwiskami w dziedzinie muzyki improwizowanej: John Butcher, Peter Evans, Annette Krebs, Phill Niblock, Andrea Neumann, Axel Dörner, Thomas Lehn and Tristan Honsinger.

CO? – Art of Improvisation Festival: Dzień 3
KTO? – IRCHA Quartet: Mikołaj Trzaska, Wacław Zimpel, Paweł Szamburski, Michał Górczyński / John Butcher, Tony Buck, Magda Mayas
GDZIE? – CK Agora, Wrocław
KIEDY? – 21/06/2015, 19:00
BILETY? – Koncert pierwszy - 15 zł / Koncert drugi - 20 zł
KARNET? – 50 zł / 80 zł (kupiony po 12/06)