Art of Improvisation: Adiabatic Invariants / Alex Ward & Dominic Lash / Wayne Horvitz

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Centrum Kultury Agora, Wrocław
Data: 
12.06.2016
Godzina: 
18:00

12-go czerwca, w Centrum Kultury Agora, w na zakończenie tegorocznej edycji festiwalu Art of Improvisation, wystąpi duet Adiabatic Invariants. Po nich na scenie pojawią się Alex Ward i Dominic Lash. Ostatnim koncertem wieczoru będzie należeć będzie do Wayna Horvitza.

Adiabatic Invariants  to improwizujacy, eksperymentalny duet z Włoch w składzie Lucca Gazzi (perkusja) i Marco Matteo Markidis (komputer, elektronika). Marco Matteo Markidis jest laureatem zeszłorocznych KREACJI. Muzyka duetu łączy tradycję free jazzu (Gazzi) i sound artu (Markidis), słychać w niej inspiracje twórczością Iannisa Xenakisa. Rytmy i akustyczne dźwięki perkusji Gazziego są na żywo przetwarzane cyfrowo przez Markidisa. Artystów interesuje koncepcja połączenia nauki i sztuki. W swoich działaniach eksplorują również takie zagadnienia jak partytury graficzne czy działania skupiające się na przestrzeni dźwiękowej.Alex Ward i Dominic Lash współpracują ze sobą od 2001 roku. Wspólnie występowali w takich składach jak The Locals, Barkingside, Gannets, Two Level Lunch, Predicate, Consorts i Dominic Lash Quartet. Ich muzyka jako duetu oscyluje między wolną improwizacją a elementami kompozycji. W październiku 2015 wydali debiutancką płytę „Appliance„. Podczas występu na AOI muzycy zaprezentują cześć materiału z albumu, kilka nowych kompozycji wzbogaconych o wiele spontanicznych improwizacji.
Alex Ward – londyński kompozytor, improwizator, multiinstrumentalista. Jego kariera improwizatora zaczęła się w 1986 kiedy poznał gitarzystę Dereka Bailey’a, z którym wielokrotnie współpracował. Od tamtej pory występuje jako klarnecista a od 200 r. również jako gitarzysta z wieloma muzykami jak Steve Beresford, Lol Coxhill, Thurston Moore, Joe Morris czy Weasel Walter. Jest członkiem wielu improwizujących grup w tym Weavels, power-trio N.E.W. czy duetów z Kay Grant i Stevem Noblem.
Dominic Lash – mieszkający w Bristolu kontrabasista, improwizator. Jego działalność wykracza poza kontrabas, gra i komponuje muzykę na inne instrumenty a także pisze teksty o muzyce i sztuce. Występował m.in. z Tonym Conradem, Joe Morrisem, Evanem Parkerem and Stevem Reid. Jego główne projekty to The Dominic Lash Quartet, The Set Ensemble and The Convergence Quartet. Przez ponad dekadę mieszkał w Oxfordzie, gdzie był kluczową postacią grupy Oxford Improvisers.

Wayne Horvitz – amerykański kompozytor, pianista, klawiszowiec i producent. Koncertował w USA, Europie, Azji i Australii. Laureat wielu prestiżowych nagród i stypendiów. W latach 80-tych związany z awangardową, improwizowaną sceną nowojorską, wspólnie z takimi postaciami jak Bobby Previte, Butch Morris, Fred Frith, Elliott Sharp,  John Zorn. Od lat 90’tych mieszka w Seattle.
Horvitz jest liderem kwartetu the Gravitas Quartet, Sweeter Than the Day, Zony Mash, The Four plus One Ensemble oraz Wayne Horvitz European Orchestra i współzałożycielem New York Composers Orchestra.  Był też kluczowym muzykiem w takich zespołach  jak The President, Horvitz/Morris/Previte Trio, Pigpen, Zony Mash, The New York Composers' Orchestra, Ponga i The FourPlus One Ensemble. 
Występował i współpracował m.in. z takimi artystami jak: John Zorn (Naked City, Cobra), Bill Frisell, Robin Holcomb, Fred Frith, Julian Priester, Philip Wilson, Michael Shrieve, Bobby Previte, Elliott Sharp Skerik, William Parker, Ron Miles, Sara Schoenbeck, Peggy Lee, Steven Bernstein, Briggan Krauss, czy Kronos String Quartet. Jako kompozytor, Horvitz pisał muzykę dla The Kitchen, The Kronos Quartet, Brooklyn Academy of Music, New World Records, The Seattle Chamber Players czy Earshot Jazz, oraz na liczne zamówienia publiczne. Pisze utwory m.in. na orkiestry kameralne, kwartety smyczkowe. Tworzy również muzykę elektroniczną. Współpracuje też z teatrami, w tym z teatrami tańca (m.in. projekt 55 Music and Dance in Concrete), oraz z twórcami filmowymi, m.in. z reżyserem Gus’em Van Santem.

CO? – Art of Improvisation Creative Festival 2016: Adiabatic Invariants / Alex Ward & Dominic Lash / Wayne Horvitz
KTO? – Adiabatic Invariants: Lucca Gazzi, Marco Matteo Markidis / Alex Ward, Dominic Lash / Wayne Horvitz
GDZIE? – Centrum Kultury Agora, Wrocław
KIEDY? – 12/06/2016, 18:00
BILETY? – 15 PLN – pozostałe koncerty
KARNETY? – 60 PLN – przedsprzedaż  / 80 PLN – od 1 dnia festiwalu