Anna Serafińska Groove Machine

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Teatr Syrena, Warszawa
Data: 
16.03.2014
Godzina: 
19.00
Czas trwania: 
16.03.2014

Anna Serafińska jest absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Od października 1997 roku pracowała jako asystentka, potem adiunkt w klasie śpiewu na tymże wydziale. W styczniu 2004 roku jako pierwsza w Polsce obroniła tytuł doktora w dziedzinie śpiewu rozrywkowego. W październiku 2008 roku została adiunktem na Wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej w Warszawie, od 2012 roku jest prodziekanem tego wydziału.

 

Obecna na polskiej scenie jazzowej od ponad 15 lat zajmuje się wszystkimi odcieniami wokalistyki jazzowej i jej pokrewnymi - od standardów w ich klasycznym brzmieniu po współczesne formy muzyczne. W swym dorobku ma cztery solowe płyty: album “NIEOBECNI” (1997 Polygram Polska), “MELODIES” (1999 Sony Music Polska), „CIEPŁO ZIMNO” (2004 Polskie Radio/Zair), „GADU GADU” do tekstów Agnieszki Osieckiej (2006 EMI Music Poland) - w lutym 2012 ukazała się Edycja Specjalna albumu „GADU GADU”, wydana z okazji 15. rocznicy śmierci Agnieszki Osieckiej. Na albumie znalazły się 2 dodatkowe utwory: „Uciekaj moje serce” oraz „Kobiety, których nie ma”. 
Wokalistka jest laureatką licznych nagród, wyróżnień i stypendiów - m.in. I nagrody na Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych Zamość ’94. Wiosną 2000 roku czytelnicy Jazz Forum przyznali jej tytuł Nowej Nadziei Polskiego Jazzu za rok 1999. W 2004 zdobyła I nagrodę oraz Nagrodę Publiczności na prestiżowym, międzynarodowym konkursie dla wokalistów jazzowych w ramach Montreux Jazz Festival, w lipcu 2006 zdobyła tytuł Lady Summertime (Grand Prix i Nagrodę Publiczności) podczas międzynarodowego konkursu wokalistów jazzowych w Hammenlinie (Finlandia).

 

Doświadczenie sceniczne Anny Serafińskiej to udział w licznych koncertach - od występów klubowych po renomowane festiwale w Polsce i za granicą. Wśród krajów w których wokalistka koncertowała znalazły się między innymi: Litwa, Włochy, Malta, Niemcy, Holandia, Francja, Szwajcaria, Chiny, Egipt, Chorwacja, Rumunia, Luxemburg, Ukraina, Anglia, Finlandia, Szwecja, Turcja, USA i Meksyk.

 

Z tą samą pasją, z jaką śpiewa, prowadzi także działalność dydaktyczną. Oprócz stałych zajęć ze studentami, bierze udział w licznych warsztatach w kraju i zagranicą. Pracowała między innymi jako konsultant wokalny podczas edycji telewizyjnego show „Idol” (2005), „Jak Oni Śpiewają” (2007-2008), a także „The Voice of POLAND” (2011).  Od 2008 roku występuje w popularnym spektaklu teatralnym „Śpiewając Jazz” ze swoją babcią, legendą swingu Carmen Moreno i Maciejem Zakościelnym – zapis ścieżki dźwiękowej „Śpiewając Jazz”.