ADAM BAŁDYCH IMAGINARY QUARTET feat. VERNERI POHJOLA

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Galeria El, Elbląg
Data: 
18.07.2013

JAZZBLĄG FESTIWAL

ADAM BAŁDYCH IMAGINARY QUARTET feat. VERNERI POHJOLA

Adam Bałdych - skrzypek, kompozytor, producent muzyczny. Przez wielu krytyków uznawany jest za nadzieję światowej wiolinistyki jazzowej oraz wirtuoza skrzypiec. W wieku 16 lat okrzyknięty "cudownym dzieckiem" szybko zaczyna koncertować z wybitnymi muzykami polskimi i amerykańskimi w Polsce, Niemczech, Serbii, Indonezji, Węgrzech, Hiszpanii, Francji, Anglii i USA. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Współpracuje z wybitnymi artystami europejskimi w ramach różnych projektów artystycznych. Należy do stajni prestiżowej Niemieckiej wytwórni fonograficznej ACT MUSIC, gdzie wydał ostatnio premierowy album "Imaginary Room" w towarzystwie m.in kontrabasisty Larsa Danielssona, pianisty Jacoba Karlzona czy trębacza Verneri Pohjoli.
Adam jest laureatem praktycznie wszystkich Polskich konkursów jazzowych, laureatem nagrody TVP, Radia Zachód i Gazety Wyborczej - Ale Sztuka! 2011 oraz Grand Prix Jazz Melomani 2011 w kategorii Nadzieja Melomanów. Obecnie jest nominowany do nagrody FRYDERYK 2013 w kategorii Artysta Roku Muzyka Jazzowa.

Verneri Pohjola – trębacz pochodzący z Finlandii, urodzony w rodzinie zajmującej się muzyką od pokoleń. Jego ojciec, Pekka Pohjola, to jeden z najbardziej znanych fińskich gitarzystów basowych. Verneri uważany jest obecnie za najlepszego fińskiego trębacza jazzowego młodego pokolenia. Od lat związany z wieloma fińskimi zespołami, wydawał płyty w swoich składach w rodzimym kraju. W 2011 roku wydał swój debiut w wytwórni ACT Music, co rozpoczęło jego międzynarodową karierę. Amerykański portal Allaboutjazz napisał "Verneri Pohjola ma wszystko to, czego potrzeba, aby stać się międzynarodową gwiazdą jazzu". Verneri Pohjola wziął również udział w nagraniach płyty Adama Bałdycha „Imaginary Room”, jako jeden z członków Baltic Gang.

Galeria EL, g. 18:00