Ad Libitum: Kawalerowie Błotni / Alexander von Schlippenbach Trio

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, Warszawa
Data: 
16.10.2015
Godzina: 
19:30

16-go października w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, w Warszawie odbędzie się drugi dzień 10. edycja festiwalu Ad Libitum. Pierwszym koncertem wieczoru będzie występ Kawalerów Błotnych. Po nich, na scenie, pojawi się Alexander von Schlippenbach Trio.

Grupa Kawalerowie błotni powstała w 2001 roku z inicjatywy Jerzego Kornowicza. Łączy w swych działaniach muzykę intuitywną, kompozycję kreowaną na żywo i swobodną improwizację. Występowali na Warszawskiej Jesieni i festiwalu Musica Polonica Nova, ale także w przestrzeni miejskiej, w lasach i na łąkach. Szczególny koloryt brzmienia ich muzyki wynika z użycia instrumentarium muzyki klasycznej i dawnej, śpiewu oraz dźwięków, szumów i efektów elektronicznych.

Alexander von Schlippenbach – pianista, kompozytor, aranżer. Jedna z najważniejszych postaci europejskiej sceny muzyki improwizowanej, free jazzowej. Urodzony w Berlinie w 1938 r. Absolwent kolońskiej ‚Staatliche Hochschule für Musik’. Od połowy lat 60. do najważniejszych realizacji artysty należą: działalność założonej przez siebie Globe Unity Orchestra (w latach 70. i 80. czołowy free jazzowy big-band, z udziałem m.in. Manfreda Schoofa, Kenny`ego Wheelera, Petera Brötzmanna, Alberta Mangelsdorffa, Petera Kowalda, Steve`a Lacy’ego, Anthony’ego Braxtona, Tomasza Stańko), Schlippenbach Trio z Evanem Parkerem i Paulem Lovensem.

Evan Parker – Nagrywając i występując z wieloma wykonawcami, Parker stał się kluczową figura w kwestii rozwoju europejskiego free-jazzu i wolnej improwizacji, a także utorował drogę i w zasadzie rozprzestrzenił wachlarz poszerzonych technik muzycznych. Parker nagrał niezliczoną ilość albumów zarówno solo, jak i jako lider grup; występował i nagrywał z Peterem Brötzmannem (‚Machine Gun’ w 1968), Derek Bailey, Joe McPhee, Anthony Braxton, Cecil Taylor i wieloma innymi.

Paul Lovens – Urodzony w Aachen (Niemcy) w 1949 r. Grając na bębnach już od dzieciństwa, wcześnie zaczął pracować z amatorskimi i dixielandowymi zespołami. Od lat 70. w Trio z Alexandrem von Schlippenbachem i Evanem Parkerem. Członek „Globe Unity Orchestra”. Współpracował z czołówką światowej muzyki improwizowanej i free jazzowej, m.in. z Cecilem Taylorem, Aki Takase, Eugene Chadbournem, Günterem Christmannem, Matsem Gustavssonem i Joelle Leandre.

CO? – 10. Ad Libitum - dzień 2
KTO? – Kawalerowie Błotni: Jerzy Kornowicz, Tadeusz Wielecki, Ryszard Latecki, Mieczysław Litwiński, Tadeusz Sudnik, Krzysztof Knittel, Wojciech Błażejczyk / Alexander von Schlippenbach Trio: Alexander von Schlippenbach, Evan Parker, Paul Lytton
GDZIE? – Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, Warszawa
KIEDY? – 16/10/2015, 19:30
BILETY? – 60 zł / 30 zł (ulgowy)
KARNET? – 100 zł / 60 zł (ulgowy)